Zadlužená Tatra v exekuci, výroba není v ohrožení

Kopřivnice - Automobilka Tatra, výrobce nákladních vozidel, čelí kvůli dluhům exekuci. Nařídil ji Okresní soud v Novém Jičíně. Oprávněným subjektem je společnost Composite Com, která má vůči Tatře pohledávku 650 milionů korun. Exekutor vydal příkaz, který se týká prodeje kopřivnického podniku. Vyplývá to z informací v internetovém Obchodním rejstříku firem. Dražební jednání se má konat 15. března v sídle exekutorského úřadu Cheb. Výroba Tatry prý není ohrožena. Firma zaměstnává přes tisíc lidí.

Zdroj: ISIFA Autor: Lidove noviny/Frantisek Vlcek

Podle soudního usnesení chebského exekutora Davida Koncze byla zjištěna cena podniku ve výši přibližně 300 milionů korun. Dražební jistota činí 100 milionů a výše nejnižšího podání zhruba 200,2 milionu korun. Server Ekonom.cz uvedl, že dražební jednání se má konat 15. března v sídle exekutorského úřadu Cheb. „Provoz podniku tím však žádným způsobem není dotčen, natož pak ohrožen. Byl ustanoven správce podniku, který dohlíží na hospodaření s majetkem Tatry. Již byla vydána dražební vyhláška,“ sdělila mluvčí Exekutorské komory ČR Petra Báčová.

Mluvčí Tatry Vladimír Bystrov uvedl, že podle sdělení soudu zabavil věřitel společnosti, tedy firma Composite Com, zástavu podniku. Věřitel podle něj může přikročit k dražbě podniku, což ale pro Tatru neznamená ani konkurz ani insolvenci.

Andrej Čírtek, mediální zástupce Composite Com:

„Společnost Composite Com půjčila Tatře prostředky a nyní má u ní pohledávky ve výši přibližně 650 milionů korun. Cílem exekuce je uspokojit naše pohledávky, ale tak, aby Tatra dál nepřetržitě vyráběla, udržovala si svou hodnotu a plnila své závazky.“


Společnost Composite Com zvolila exekuci, protože podle ní povede k rychlému řešení situace výhodnému jak pro věřitele, tak pro podnik. Od dražby očekává, že přivede do Tatry kapitálově silného vlastníka, který plně uspokojí její pohledávky. „Zároveň dražba přinese informaci o tržní hodnotě firmy. Nový vlastník ze zákona převezme všechny závazky související s podnikem, zaměstnance i veškeré smluvní vztahy. Výsledkem by tedy mělo být především nepřerušené fungování podniku, jehož významu pro český průmysl i pro zaměstnanost v regionu jsme si plně vědomi,“ uvedl Čírtek.

Kopřivnickou firmu od roku 2006 kontrolují čtyři čeští a zahraniční investoři reprezentovaní bývalým členem dozorčí rady a současným předsedou představenstva společnosti Američanem Ronaldem Adamsem. Ten uvedl, že kroky podniknuté věřitelem jsou legálním způsobem, jak přimět akcionáře společnosti Tatra Holdings, která ovládá asi 92 procent akcií firmy, aby se vzdali podílů v Tatře. „Nedotkne se to provozních činností, zaměstnanců, zákazníků či dodavatelů společnosti Tatra. Je to záležitost mezi věřiteli Tatry a skupinou akcionářů ovládající společnost Tatra,“ uvedl Adams.

Není důvod přemýšlet o insolvenci, tvrdí Adams

Podle něj by věc mohla být vyřešena do tří týdnů a společnost Tatra nemá žádný důvod přemýšlet o insolvenci. „Máme od zákazníků požadujících naše vozy zakázky na pět měsíců dopředu,“ řekl. Doplnil, že dceřiné společnosti Taforge a Tafonco nebyly prodány, nejsou na prodej a společnost ani nemá žádný záměr se těchto klíčových firem zbavit. Tatra má teď zhruba tisíc zaměstnanců, kteří většinou věří, že dražba nebude znamenat pro podnik konec. „Důležité je, že v tuto chvíli zaměstnanci chodí do práce, pobírají mzdu pravidelně, nekrácenou v plné výši,“ konstatoval šéf odborů Tatra Jiří Krutílek.

Podle usnesení exekutora byla cena věcí, práv a jiných majetkových hodnot patřících k podniku určena na 1,7 miliardy korun. Tatra však má závazky přes 1,4 miliardy korun.


Obchodní společnost TATRA, a. s., se řadí mezi nejstarší automobilky světa. Od svého vzniku sídlí ve městě Kopřivnice. Tatra nabízí celkem 6 základních modelových řad pro civilní i speciální a vojenské využití, píše se na webových stránkách společnosti.

Mezi významná obchodní teritoria společnosti patří Rusko, bývalé země SNS, Izrael, Indie, země Arabského poloostrova, Austrálie, USA a Evropa. V rámci Česka dodává Tatra vozidla zejména Armádě České republiky. Úspěchů dosáhly také posádky Tater ve známé Rallye Dakar.

TATRA, a. s., má dvě dceřiné společnosti - Taforge, a. s., a Tafonco, a. s. Nosným výrobním programem jsou těžká nákladní off-road vozidla a automobily pro kombinovanou přepravu terén-silnice, které jsou v rámci zvyšujících se zákaznických požadavků neustále zdokonalovány. Významnou výhodou společnosti TATRA, a. s., nejen v oblasti vývojových, ale rovněž výrobních kapacit, je vysoká úroveň lidského potenciálu.

Těžká nákladní vozidla z Kopřivnice jsou pověstná díky své průchodivosti nejtěžšími terény v extrémních klimatických podmínkách, vysoké spolehlivosti a vynikajícím užitným vlastnostem. TATRA se přizpůsobí třeskutým mrazům i abnormálně vysokým pouštním teplotám.


Video Kopřivnická Tatra je v exekuci
video

Kopřivnická Tatra je v exekuci

Kopřivnická Tatra je v exekuci

ud: 21.2.2013

Reportáž Jany Dronské