Summit EU podpořil snižování deficitů i podporu růstu

Brusel - Podle premiéra Petra Nečase se summit Evropské unie shodl na tom, že je potřeba současně usilovat o snižování rozpočtových deficitů a zároveň přitom podporovat hospodářský růst. Vyplývá to z jeho vyjádření po skončení vrcholné schůzky členů EU. Podobně se na tiskové konferenci vyjádřil i předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, který mluvil o širokém konsenzu mezi lídry.

„Závěr je ten, že je nadále nezbytné velice pozorně sledovat dva parametry - konsolidované veřejné finance a parametr hospodářského růstu. Tyto dvě věci nejsou v rozporu,“ řekl Nečas. Podle něj lze „zdravý růst“ postavit jen na zdravých státních financích. Na druhé straně ale není možné se k trvale udržitelným rozpočtům pouze proškrtat, prohlásil Nečas. „Pro ně je potřeba hospodářský růst,“ dodal.

Shodně jako Nečas se na tiskové konferenci vyjádřil unijní prezident Herman Van Rompuy. Podle něj panoval mezi účastníky summitu široký konsenzus na tom, že je třeba současně usilovat o finanční stabilitu a důvěru trhů a bojovat proti nezaměstnanosti, a to především proti nezaměstnanosti mladých lidí.

Unijní prezident dále uvedl, že je třeba vytvořit podmínky pro dlouhodobý hospodářský růst a pro posílení evropské konkurenceschopnosti. Zdůraznil, že každá země musí volit řešení, která mají smysl i v dlouhodobém horizontu. Podle něj je třeba, aby při zajišťování zdravých financí nebyly obětovány investice do vzdělávání a do inovací.

Na prudké debaty nakonec nedošlo

Na dnešní části summitu se očekávala debata o rovnováze mezi rozpočtovými škrty a podporou růstu vzhledem k rostoucí nezaměstnanosti a ekonomické stagnaci v řadě zemí EU. K většímu střetu však zjevně nedošlo, protože lídři EU schválili závěry summitu prakticky beze změny, tak jak byly navrženy.

Tyto závěry nicméně naznačují určitý posun k podpoře růstu. Vyzývají například ke „krátkodobým cíleným opatřením na podporu růstu a vytváření pracovních míst“. Stejně tak se vyslovují pro to, aby se při snižování rozpočtových deficitů rozlišovalo podle jednotlivých zemí a aby škrty neohrožovaly růst.