Velikonoce přilákají do Česka 285 tisíc turistů ze zahraničí

Praha - Během velikonočních svátků přijede do Česka až 285 000 zahraničních turistů, odhadla Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Většinu z tohoto počtu spolkne Praha, do níž závítá zhruba 198 000 cizinců. Velikonoce jsou tradičně jedním ze dvou vrcholů domácí turistické sezony.

Zdroj: ISIFA/Sipa Press Autor: Matej Divizna

„Očekáváme přibližně dvou až tříprocentní nárůst zahraničních turistů, kteří navštíví Českou republiku v období Velikonoc,“ upřesnila tajemnice asociace Kateřina Petříčková. Někteří turisté, zejména Italové a Španělé, přijíždějí do Česka týden před Velikonocemi a na svátky se vracejí domů. Naopak například Němci a Rakušané přijíždějí do Čech od čtvrtka či od pátku a jsou tu až do Velikonočního pondělí.

Nejvíce má na Velikonoce přijet Rusů

Turisté z Německa navíc dávají přednost nejen poznávacím túrám v rámci Prahy, ale také lázeňským pobytům nebo turistice v Krkonoších. Největší nárůst příjezdu zahraničních turistů se očekává u Rusů, naopak méně přijede během Velikonoc turistů z Řecka.

  • Velikonoce
    Velikonoce autor: František Vlček , zdroj: ISIFA/LN
  • Velikonoce
    Velikonoce autor: František Vlček , zdroj: ISIFA/LN

„Co se týče ruských klientů, ti k nám cestují v hojném počtu celoročně, nicméně největší a nejdražší turistická sezona pro ně začíná na tzv. květnové svátky, které trvají od 5. až do poloviny května,“ vysvětlila Petříčková. Karlovarské hotely jsou obsazené už od konce dubna a také ceny hotelů se pohybují vysoko nad průměrem. Ruské Velikonoce začínají letos až v květnu, proto období českých Velikonoc nepatří pro Rusy mezi nejpreferovanější.

Češi na Velikonoce vyrážejí na prodloužené víkendy, ať už autobusem, či letecky. Velmi oblíbené jsou tematicky zaměřené zájezdy, například velikonoční a květinové slavnosti v Evropě.

Eurovíkendy Češi tráví nejčastěji ve městech jako Paříž, Řím, Budapešť, Amsterdam, Barcelona, Londýn a Benátky.


Video Komentář Kateřiny Petříčkové
video

Komentář Kateřiny Petříčkové

Velikonoce patří v České republice spolu s obdobím Vánoc a Silvestra k nejvytíženějšímu období z hlediska turistického ruchu vůbec. Období Velikonoc využije pro svou dovolenou na prodloužený víkend nejvíce Evropanů – Němců, Italů, Španělů a Francouzů.