Plyn bude od května levnější

Praha - Češi budou možná topit levněji. Největší tuzemský dodavatel plynu společnost RWE totiž od května snižuje ceny. Například konkurenční E.ON o zlevňování zatím neuvažuje a odchodu zákazníků se nebojí. Pražská plynárenská pak ceny snížila o 6,5 procenta už na přelomu roku. V reakci na rozhodnutí RWE oznámily zlevnění plynu také firmy ČEZ a Bohemia Energy. 

Majitelé rodinných domů, kteří topí plynem od RWE, tak ušetří přes 5 000 tisíc korun ročně. Firma zlevňuje ceny, protože už nechce dál přicházet o zákazníky. „Desetiprocentní snížení ceny zemního plynu se týká všech zákazníků z kategorie domácností,“ říká mluvčí skupiny RWE Martin Chalupský. Podle odborníků má v dnešní době na ceny plynu vliv hlavně zákazník. Odběratele plynu si totiž každý může vybrat.

Rozhodnutí RWE však přichází až na konci topné sezony a odběry plynu už nyní budou nižší, vyzdvihuje energetický konzultant agentury ENA Jiří Gavor.

Zato dvojka na českém trhu, společnost E.ON, zlevnění zatím neplánuje. „Podle statistik přešlo nejvíc z 348 000 zákazníků, kteří loni změnili dodavatele plynu, právě k E.ON. Jejich odchodu se neobáváme,“ vysvětlil mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha. 

Video Levnější plyn tématem Událostí ČT
video

Levnější plyn tématem Událostí ČT

Levnější plyn tématem Událostí ČT

0204

Komentář Dalibora Matějů

Levnější plyn

Telefonát Jiřího Gavora

A ani Pražská plynárenská se v nejbližší době ke zlevnění nechystá. „Toto jsme provedli před zimou, snažili jsme se zákazníkům ulevit na začátku topné sezony. Na přelomu roku jsme nabídli všem klientům zlevnění o 6,5 procenta, pokud prodlouží smlouvu o dva roky. Využily to desítky tisíc lidí,“ dodal mluvčí firmy Miroslav Vránek. 

Blahoslav Němeček, analytik, Ernst & Young

„Jedním z důvodů, proč některé společnosti přichází se snížením ceny, je velmi silná konkurence na trhu se zemním plynem.“ 


Obchodní ředitel a člen představenstva RWE ČR Tomáš Varcop zdůraznil, že zlevnění nesouvisí s arbitráží, kterou RWE vede s ruskou společností Gazprom. RWE ve sporu tvrdí, že měla právo snížit své závazky pro odběr plynu. Gazprom však požadoval peníze za nevyčerpaný minimální odběr plynu v letech 2008 až 2011. Arbitrážní soud ve Vídni se v říjnu přiklonil na stranu RWE, Gazprom ale usiluje o změnu rozhodnutí.

Účty za plyn přitom zatím rostly skoro každý rok. Před deseti lety zaplatili majitelé rodinných domů v průměru 19 tisíc korun. V loňském roce to bylo už 44 tisíc.