Zaměstnanci Lufthansy plánují na pondělí další stávku

Berlín – Pozemní personál německé letecké společnosti Lufthansa v pondělí opět vstoupí do výstražné stávky. Zaměstnance k tomu vyzval odborový svaz Verdi. Celodenní stávka podle agentury DPA zasáhne německá letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, Hamburku, Mnichově, Stuttgartu, Hannoveru, Düsseldorfu, Kolíně nad Rýnem a Norderstedtu. Pražské letiště dosud na pondělí neeviduje žádný zrušený let, ale situace se může změnit.

V Berlíně má stávka trvat do 14:30 SELČ a pouze dopolední protest chystá letištní personál v Norimberku. Odboráři slibují, že protesty budou tvrdší než ty březnové, kvůli kterým se rušilo 700 letů během sedmi hodin.

Řada velkých německých měst má letecké spojení s Prahou, ale zatím žádné z nich zrušeno nebylo. Letecké společnosti poskytují tyto informace zpravidla den předem, a letiště tak bude mít seznam zrušených destinací k dispozici nejdříve v neděli odpoledne, sdělila mluvčí letiště Eva Krejčí.

Z výše uvedených měst se v pondělí do Prahy létá z Frankfurtu, Mnichova a Düsseldorfu. Celkem by mělo jít o šest obousměrných letů z Frankfurtu, čtyři z Mnichova a tři z Düsseldorfu.

Odbory odmítají například delší pracovní dobu

Spor se vede o tarifní smlouvy a v nich obsažené finanční odměny a pracovní podmínky u zhruba 33 000 zaměstnanců Lufthansy, a to především z technických a servisních úseků.

Lufthansa ve středu odmítla požadavek odborů na zvýšení mezd o 5,2 procenta a zavedení složitějších podmínek propouštění. Společnost naopak trvá například na prodloužení pracovní doby.

Christine Behleová, zastupující v jednáních Verdi, tento návrh vedení firmy kritizovala. Podle ní by pro zaměstnance znamenal výrazný pokles reálných příjmů a v žádném případě není přijatelný. Lufthansa rovněž údajně odmítá přispívat na pracovní pojištění. Obě strany mají znovu zasednout k jednacímu stolu na konci dubna.