Dřevostavby „frčí“, letos jim ale pšenka moc nepokvete

Brno - I přes krizi, která sužuje domácnosti a firmy, segment dřevostaveb od poloviny devadesátých let stále roste. Loni našlo ve „dřevěných zdech“ obydlí zhruba 1 500 rodin. Nicméně letos má přijít mírné ochlazení zájmu o tento typ obydlí. „Letos odhaduji, že dojde i u výrobců dřevostaveb k meziročnímu poklesu realizace domů v ČR o 15 až 20 procent, tedy o 200 až 300 domů,“ prohlásil na veletrhu dřevostaveb v Brně místopředseda Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) Vratislav Blaha.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Tomáš Hájek

Hlavním důvodem pravděpodobného poklesu realizací staveb je nejistota zákazníků. Lidé raději šetří a spoléhají na to, že oživení ekonomiky nastane teprve v příštím roce. „Věřme, že to nebude dlouho trvat a situace se obrátí k lepšímu,“ doufá Blaha.

V Rakousku až 30 procent rodinných domů tvoří dřevostavby, ve Skandinávii je tento podíl ještě vyšší. Loni v Česku z celkového počtu asi 14 400 nově zahájených staveb všech rodinných domů dosáhl podíl dřevostaveb kolem deseti procent. Prostor pro zlepšení tedy je. Cílem je dosažení hranice dvaceti procent. V roce 1997 přitom dřevostaveb ještě nebyla ani stovka.

Podle Blahy je pořízení dřevostavby oproti klasickému dřevěnému domku zhruba stejně cenově náročné. Dřevostavba ale majiteli uspoří peníze na energiích. Výhodou je i rychlost výstavby, při hrubé stavbě v řádu dnů.

V oboru dnes v Česku pracuje více než stovka firem. Kromě nich je na trhu ještě řada menších společností až po různá tesařství.

Video Vratislav Blaha vysvětluje situaci ve stavebnictví
video

Vratislav Blaha vysvětluje situaci ve stavebnictví

Vratislav Blaha vysvětluje situaci ve stavebnictví

Češi a dřevostavby