Část řecké sázkové firmy OPAP získala skupina Emma Delta s českým zastoupením

Atény – Třetina řecké sázkové společnosti OPAP připadne česko-řecké investiční skupině Emma Delta. V Řecku jde o první velkou privatizaci v rámci dohody o finanční pomoci s EU a Mezinárodním měnovým fondem. Emma Delta, jejímž členem je investor Jiří Šmejc, získá 33 procent akcií v celkové hodnotě přes 16 miliard korun.

„První velká privatizace v naší zemi byla úspěšně dokončena,“ prohlásil ministr financí Jannis Sturnaras bez dalších podrobností. Emma Delta za třetinový podíl původně nabízela 622 milionů eur. Dnes se podle řeckých činitelů dohodla na zvýšení o 30 milionů eur, jak Atény žádaly. Emma Delta zůstala jediným zájemcem o 33 procent akcií a práva na řízení nejziskovější řecké firmy.

Podle dohody si Řecko ponechá dividendy OPAP v sumě 60 milionů eur. Jeho celkový příjem z transakce tak dosáhne 712 milionů eur, sdělili činitelé. Letos chtějí Atény získat z privatizace 2,6 miliardy eur. Prodej společnosti OPAP byl klíčovým testem tohoto plánu.

Jiří Šmejc:

„Je to vyjádření důvěry v Řecko a vyzdvihuje to náš dlouhodobý závazek vůči této zemi. Jsme přesvědčeni, že uděláme z této přelomové privatizace úspěch pro všechny zúčastněné.“


I pro vládu je ale transakce úspěch, vzhledem k tomu, že závazné nabídky podali jen dva zájemci a známější uchazeči do soutěže nakonec nešli. Šéf HRADF Jannis Emiris označil dosaženou cenu za „vynikající“. OPAP má od vlády monopol na sportovní sázení do roku 2020 a na loterijní sázky do roku 2030. Vlastní také exkluzivní práva na provozování videoloterijních terminálů (VLT) v zemi.

Skupinu Emma Delta vede Šmejc spolu s řeckým rejdařem Jorgosem Melisanidisem. Dalšími partnery jsou řecký podnikatel Christos Kopeluzos, ruská investiční společnost ICT Group a český fond KKCG.

Šmejc tento týden Hospodářským novinám řekl, že chce investovat do odvětví orientovaných na koncové spotřebitele a geograficky se chce zaměřovat na východní Evropu a jihovýchodní Asii. Svou investiční společnost Emma Capital buduje tak, aby byla schopna řídit tři velké investice. Emma Capital je podle něj na investice schopna shromáždit stovky milionů eur.

Jiří ŠmejcŠmejc v roce 1992 začal podnikat a v roce 1993 se stal jednatelem a ředitelem firmy PUPP Consulting. V roce 1995 zastával pozici obchodního ředitele společnosti Middle Europe Finance, která obchodovala s cennými papíry se zaměřením na akvizice. Do konce roku 2004 byl 34procentním vlastníkem skupiny TV Nova. V roce 2004 začal působit ve skupině PPF a v roce 2005 se stal jejím akcionářem. Letos prodal pětiprocentní podíl v PPF a získal 13,37 procenta ve společnosti Home Credit, nejcennějšího aktiva PPF.