Dánové před limonádovou daní prchali do Německa, opatření skončí

Kodaň – Příznivci sladkých nápojů si své cesty vždycky najdou, ukázal nyní dánský případ. Tamní vláda zavedla daň na limonády a pivo, která se zemi značně nevyplatila. Lidé totiž začali jezdit nakupovat sladké nápoje do sousedního Německa, které z tohoto opatření profitovalo. Dánsko zato přišlo o miliony eur. Zrušením tohoto opatření chce teď dánská vláda podpořit domácí ekonomiku. Informoval o tom server Spiegel.de.

Vláda v Kodani věří, že zrušení daně z nealkoholických nápojů přeshraniční nakupování opět sníží. Daň ze sladkých nápojů vycházela v Dánsku na zhruba 6 korun za litr, u piva pak byla daň 25procentní.

Od července už má být ale všechno jinak – limonádová daň klesne o polovinu a od příštího roku má být zrušena úplně. Pivní daň pak v létě klesne o celých 15 procent. Daň byla zavedena za účelem změny chování spotřebitelů, kteří si měli začít kupovat zdravější výrobky.

Dánský ministr financí Bjarne Corydon již začátkem týdne oznámil, že zrušení daně má širokou podporu v parlamentu. 

Přeshraniční nakupování přitom není v Dánsku žádnou novinkou. Do nejsevernějšího německého státu Šlesvicka-Holštýnska si dělali lidé výlet i předtím. Zavedení daně ale tento trend značně posílilo. Dánské potravinářské sdružení DSK loni zjistilo, že během roku vyrazilo koupit pivo nebo limonády do Německa 57 procent dánských domácností. Jednalo se přitom o nejvyšší číslo v historii měření. 

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA
Autor: Bon Appétit

Dánská vláda neuspěla ani s „tučnou daní“

Rozhodnutí přichází jen pár měsíců poté, co vláda v Kodani zrušila podobnou daň na potraviny s vysokou koncentrací nasycených tuků. Také toto opatření bylo zavedeno s úmyslem pobízet Dány ke zdravějšímu stravování. Podle úřadů byl ale výsledek takový, že se zvedly ceny potravin a mnoho pracovních míst bylo ohroženo. 

Zrušení daně na limonády je součástí širšího plánu středo-levé vlády premiérky Helle Thorning-Schmidtové, který by měl dánskou ekonomiku učinit konkurenceschopnější.

  • Podle lékařů je cukr schovaný v nápojích po tabáku, alkoholu a drogách tou nejnebezpečnější závislostí.
  • Boj proti nezdravým pokrmům už zahájilo v Evropě také Maďarsko. Daň z tuku byla uvalena třeba na smažené brambůrky.
  • Na americké půdě je známým bojovníkem proti špatným stravovacím návykům starosta New Yorku Michael Bloomberg. Ten chtěl uchránit obyvatele svého města před obezitou a prosadil zákaz prodeje velkých porcí sladkých nápojů. Omezení se mělo týkat rychlého občerstvení, restaurací, kin, sportovních stadionů a kaváren. Americký soud ale tento zákaz zrušil na základě žaloby odvětvových svazů.