Česká zbrojovka dodá Egyptu 50 000 pistolí

Brno - Česká zbrojovka z Uherského Brodu si zajistila dodávku na 50 tisíc pistolí do zahraničí. Firma totiž v Egyptě vyhrála mezinárodní tendr pro egyptské ministerstvo vnitra, jak uvedl generální ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík na veletrhu obranného průmyslu Idet v Brně. Během jednoho roku má díky kontraktu získat stovky milionů korun.

Česká firma v Egyptě uzavřela roční kontrakt, na který pak navazuje dodávka několika set kusů škorpionů. „Předpokládám, že v příštím roce budeme pokračovat v těchto parametrech,“ dodal Kovařík. Část dodávky má už firma za sebou. „Minulý týden jsme odvezli první část,“ uvedl Kovařík. Pistole CZ P-07 Duty jsou přitom menší než ty, které zbrojovka dodává pro českou armádu a složky ministerstva vnitra. 

Firma nyní jedná o dodávce pušek, samopalů a pistolí do Iráku. O tomto kontraktu by měla tamní vláda rozhodnout letos. Celkem by mělo jít o 20 000 útočných pušek a stejný počet pistolí. Irácká strana uvažuje v této souvislosti o vybudování servisního a školicího střediska pro servis zbraní přímo v Iráku.

Pistole CZ P-07 Duty
Zdroj: Česká zbrojovka

ČESKÁ ZBROJOVKA

  • jedna z největších českých zbrojařských firem
  • roční tržby se v posledních letech pohybují nad dvěma miliardami korun
  • loni vyrobila a prodala 180 tisíc kusů zbraní
  • kromě výroby pro ozbrojené složky dodává na trh i sportovní zbraně a zabývá se i nezbrojní výrobou
  • má mateřský závod v Uherském Brodě, kromě produkce zbraní v mateřském závodě vyrábí také zbraně pro sport a lov v Brně
  • současná akciová společnost vznikla v roce 1992, historie zbrojní výroby v Uherském Brodě ale sahá až do 30. let minulého století

Video Komentář Jiřího Hynka
video

Komentář Jiřího Hynka