Insider: Švýcaři řeší kromě MUS i ovládnutí plzeňské Škody Holding

Bellinzona – Švýcarští vyšetřovatelé si neposvítili jen na privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS), ale také na ovládnutí plzeňské Škody Holding. Informoval o tom deník Insider s tím, že to vyplývá z jednoho z dílčích rozsudků v kauze bývalých vlastníků MUS. Švýcaři mají podle deníku k dispozici informace, jak se uskutečnilo a jak bylo financováno převzetí Škody investiční skupinou Appian. O propojení obou případů spekulují česká média několik let.

Rozsudek švýcarského Federálního trestního soudu z 10. dubna letošního roku, který má Insider k dispozici, je kódovaný. Strany, jichž se týká, jsou tu označeny pouze písmeny.

„Zpronevěřené prostředky (z MUS - pozn. deníku) byly následně předmětem rozsáhlé operace praní špinavých peněz, která probíhala do roku 2005 mimo jiné prostřednictvím různých prázdných skořápek patřících skupině J, a především sloužily k získání kontroly nad společností K.,“ píše se v dokumentu.

Písmeno K podle deníku označuje společnost Škoda Holding, kterou v letech 2003 až 2004 kupovala od státu skupina Appian. Podle Švýcarů Appian zaplatil za českou strojírenskou jedničku penězi z MUS.

Lidové noviny v únoru 2012 napsaly, že za posledních pět let odešlo z účtu společnosti Škoda Holding 32,5 miliardy k vlastníkům firmy Appian Machinery.

Podle médií za firmou Appian stojí skupina Čechů a Belgičan. Podíly ze zisků Škodovky kromě nich zřejmě čerpali i manažeři skupiny.


Rozklíčování finančních toků souvisejících s privatizací Škody může podle Insideru objasnit roli tehdejšího šéfa Škody a poté generálního ředitele ČEZu Martina Romana, dnes šéfa dozorčí rady této státní energetické firmy. Švýcarské šetření může potvrdit, či vyvrátit podezření, o němž píší některá česká média, podle nichž měl Roman z Appianu majetkový prospěch a byl na jeho vstupu do Škody zainteresován.

To by znamenalo střet zájmů. „Pokud se potvrdí podezření na jakoukoli provázanost, nebo dokonce trestný čin, myslím, že by ministerstvo financí mělo zvážit, zda může být Martin Roman členem dozorčí rady. V dozorčích radách by měly sedět jen morálně bezúhonné osoby,“ řekl před dvěma lety Roman Gazdík (TOP 09).

Mladá fronta DNES už dříve uvedla, že podle Švýcarů část peněz vytažených z Appianu na nákupy státních akcií posloužila ke korupci politiků. Deník před dvěma lety zveřejnil doklady o tom, jak zhruba 150 milionů korun pocházejících z MUS skončilo na účtech lidí napojených na tehdy vládnoucí sociální demokraty. Část korupčních milionů skončila údajně na švýcarském kontu bývalého náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory, který o několik let později pomohl k zázračnému zbohatnutí expremiéra Stanislava Grosse.

Podle Insideru zatím není jisté, zda Švýcaři dovedou k soudním žalobám i další okolnosti případu MUS.