Zkrachovala německá cestovka GTI Travel, dotkne se to stovek Čechů

Praha – Až 1 500 Čechů může být postiženo krachem německé cestovní kanceláře GTI Travel, která ukončila činnost kvůli vysokým dluhům. Celkově se bankrot dotkne desetitisíců turistů. Podle odhadu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) mohou být s touto cestovní kanceláří na zájezdu v zahraničí desítky Čechů.

„České cestovní agentury obdržely v pondělí večer sdělení německé cestovní kanceláře GTI Travel GmbH z Düsseldorfu, že cestovní kancelář ukončuje prodej zájezdů. Nyní se svými prodejci nekomunikuje. Z internetových nabídek byly zájezdy této CK již staženy,“ sdělila tajemnice AČCKA Kateřina Petříčková.

Důvodem úpadku jsou zřejmě rozsáhlé dluhy u zahraničních partnerů. GTI Travel patřila v Německu mezi velké touroperátory. Letecká společnost Sky Airlines už zrušila její lety. Jedná se o zásadní problém i pro polskou dceřinou společnost GTI Travel Poland.

V České republice prodávaly zájezdy pořádané cestovní kanceláří GTI Travel agentury specializované na prodej zájezdů od německých cestovních kanceláří. Podle Petříčkové se jedná zhruba o pět agentur, vesměs on-line prodejce. Tento úpadek se tak pravděpodobně dotkne několika desítek českých klientů, kteří se nyní nacházejí v zahraničí. Dovolenou si ale od GTI koupilo podle odhadů až 1 500 českých turistů.

Zájezdový portál NaCesty.cz eviduje v zahraničí 14 Čechů, kteří s GTI vyjeli na dovolenou. Dalších 100, kteří si zájezd koupili, už neodcestuje. Velká část lidí si ale podle Jaroslava Valenty z tohoto serveru mohla koupit zájezd přímo na stránkách německé cestovky.

Video Krach cestovky GTI
video

Krach cestovky GTI

„Klienti jsou v destinaci aktuálně informováni o dalším postupu telefonicky a e-mailem. Nutné ubytování si řeší klient na místě individuálně, pojišťovna poté požaduje stvrzenky o zaplacení,“ uvedl Valenta. Klientům, kteří si zájezd již zakoupili, nabízí agentura náhradní dovolenou a zastoupení při jednání s pojišťovnou. Postiženým turistům je k dispozici telefonní linka 378 603 521.

Kancelář je pojištěna proti úpadku

Cestovní kancelář GTI Travel je podle prvních informací AČCKA pojištěna proti úpadku u pojišťovny HanseMerkur Reiseversicherung na částku 150 milionů eur. Prodejci již řeší situaci s pojišťovnou a informují své klienty, kteří měli odlétat v nejbližších dnech.

„S úpadkem zahraničního touroperátora nejsou na českém trhu zkušenosti. Postup pojistného plnění pro dotčené klienty by však měl být podobný jako při krachu české CK. Zákazníci, kteří mají koupený zájezd od této CK, by se měli ohledně dalšího postupu obrátit na svého prodejce, u kterého zájezd zakoupili,“ dodala Petříčková.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/SME
Autor: Vladimír Šimíček

List Frankfurter Allgemeine Zeitung napsal, že nyní je s GTI v Turecku zřejmě až 300 zákazníků, neupřesnil však, z jakých zemí. Část z nich byla o situaci informována již při příletu a byla ubytována v jiných hotelech, než jaké měli původně slíbeny. Nyní je potřebné zorganizovat jejich přepravu zpátky. Pomoc zákazníkům GTI Travel prý nabídla firma Bentour Swiss. Postižení se mohou obrátit na její zastoupení v hotelech a na letištích.

Cestovní kancelář German Travel International (GTI) byla založena v roce 1994 v Düsseldorfu. GTI se specializuje na zájezdy do Turecka, Bulharska, Egypta, Tuniska, na Baleárské, Kanárské a řecké ostrovy a na Kypr.