Jak jsou na povodně připraveny české chemičky?

Praha - Přívalová vlna se blíží také do míst, kde stojí velké chemické továrny. Podniky se už od víkendu na povodeň připravují. Ovšem je jejich ochrana dostatečná, aby z provozů neunikly jedovaté chemikálie?

„Pokud se nestane nic mimořádného, tak by se z těchto továren neměly uvolnit žádné nebezpečné látky,“ říká editor ČT Pavel Baroch. Chemičky teď podle něj měly dost času na vše se připravit a odklidit potenciálně jedovaté látky mimo dosah záplav. 

Mimo provoz už je Spolana Neratovice, Lovochemie Lovosice, lovosický Preol, ústecká Spolchemie a Česká rafinérská v Kralupech nad Vltavou. Kralupská rafinérie přitom není v provozu od konce května kvůli technickým problémům, které s povodní nijak nesouvisejí. Litvínovský Unipetrol normálně funguje, protože tam velká voda nehrozí. 

Chemické závody v Lovosicích pak chrání protipovodňová stěna. „V blízkosti továren je postavena mobilní stěna, která má chránit průmyslový areál před stoletou vodou,“ uvedl mluvčí skupiny Agrofert Holding Karel Hanzelka. Volno má podle něj zhruba 500 zaměstnanců obou továren. Zbývajících 250 lidí se podílí na realizaci potřebných opatření. 

Video Komentář Pavla Barocha
video

Komentář Pavla Barocha

V tuto chvíli navíc podle premiéra Petra Nečase nejsou informace, že by mohla kvůli povodním hrozit kontaminace vod z velkých průmyslových podniků v Kralupech nad Vltavou. Klíčové podle něj nyní je, aby po kulminaci Vltavy začala klesat hladina řeky a bylo možné začít odčerpávat vodu ze zatopených prostor a sklepů. 

Jak to bylo před 11 lety?

V roce 2002 byl přitom největší problém se Spolanou Neratovice, do které se také nyní začíná dostávat voda. Tenkrát unikly do ovzduší a vody desítky tun chemikálií, například chloru, který následně například spálil zahrady v okolí. Na únik si stěžovala řada postižených obyvatel a řešilo se také finanční odškodnění. 

Nyní to vypadá tak, že se Spolana z těchto chyb poučila. Nasadila nová protipovodňová opatření, lépe zabezpečila svou techniku a může například zvedat zásobníky s chemikáliemi do větší výšky.