Zeman podpořil nápad euroodborů na firemní daň 25 procent

Praha - V Evropě je třeba stanovit jednotnou daň z příjmu firem alespoň 25 procent, zavést minimální mzdu ve všech zemích a také progresivní zdanění a podpořit investice do zvýšení zaměstnanosti, shodl se prezident Miloš Zeman s generální tajemnicí Evropské odborové konfederace Bernadette Ségolovou. Ovšem právě proti zavedení jednotné firemní daně se po jednání s odborářskou šéfkou vyslovil premiér Petr Nečas (ODS).

Zdroj: ISIFA/SME Autor: Vladimír Šimíček

„Shodli jsme se na čtyřech základních otázkách, které jsou v programu evropských i českých odborů a které se snažím prosazovat,“ prohlásil Zeman. Ségolová tvrdí, že Evropská unie nemůže fungovat pouze jako prostor volného trhu, ale musí mít i sociální rozměr.

Bernadette Ségolová, šéfka evropských odborů

„Opatření k překonání krize byla špatná. Mnozí zaměstnanci za to teď platí účet, a to není fér. Musíme změnit politiku a investovat do pracovních míst.“ 


Cílem pražské cesty Ségolové bylo přesvědčit české politiky k hlasování pro posílení sociální politiky v sedmadvacítce na summitu o budoucnosti evropské hospodářské a měnové unie.

Nečas je proti firemní dani

„Moje vláda je v zásadě odpůrcem harmonizace všech daní, tedy i korporátních. S tímto návrhem v zásadě nesouhlasíme. Ohrozilo by to konkurenceschopnost českých firem na evropských trzích,“ prohlásil po jednání se Ségolovou český premiér. Následek podobného opatření pro české firmy přirovnal k atletickému závodu, kde by někdo českým podnikům „prostřelil stehno“ a pak chtěl, aby v běhu získaly medaili.

A proti korporátní dani vystupuje i strana Jany Bobošíkové Suverenita, která je výsledkem jednání prezidenta Miloše Zemana s evropskými a českými odboráři zděšena. „Zemanova podpora zvýšení korporátní daně z příjmu na 25 procent jednotně v celé Evropské unii, jak evropští odboráři požadují, je tvrdou ranou do zad finanční stabilitě firem, zaměstnanosti, a ve svých důsledcích ekonomické prosperitě České republiky a dalších mnoha zemí Evropské unie,“ prohlásil místopředseda strany Václav Musílek.

Video Brífink po jednání premiéra Nečase s šéfkou evropských odborů Ségolovou
video

Brífink po jednání premiéra Nečase s šéfkou evropských odborů Ségolovou

Ovšem Nečas a Ségolová našli shodu v tom, že nezaměstnanost je bolestivým problémem Evropské unie. „A především některé její aspekty, jako je nezaměstnanost mladých, mohou přinést nepříznivé sociální a politické dopady,“ doplnil šéf kabinetu. Podle něj je důležité, aby evropské státy našly odvahu provést reformy na trhu práce. Česko na jednání Rady Evropy podpoří taková opatření, která povedou ke snížení nezaměstnanosti v EU. Praha například podpoří program mobility mladých.

Ségolová: Investujte až dvě procenta HDP na podporu zaměstnanosti

Evropská odborová konfederace (EOK) se staví tvrdě proti škrtům. Na místo toho prosazuje to, aby EU do oživení ekonomiky a snížení nezaměstnanosti investovala jedno až dvě procenta svého HDP, měla jednotnou daň z příjmu pro firmy ve výši 25 procent a ve všech zemích i minimální mzdu. Evropské odbory říkají, že unie by se bez „sociální dimenze“ mohla rozpadnout. 

Evropská odborová konfederace zastřešuje kolem 60 milionů odborářů z 36 evropských zemí. Hájí jejich zájmy při jednáních s evropskými představiteli a zaměstnavateli. Ségolová navštěvuje jednotlivé členské země před summitem EU, který se koná 27. a 28. června. Hlavy států a vlád na něm budou jednat o budoucnosti hospodářské a měnové unie.

Zeman zamíří poprvé na jednání tripartity

Prezident Miloš Zeman se zúčastní příštího jednání tripartity. Na zasedání vlády, odborářů a zaměstnavatelů se vypraví 24. června. Už dřív nabídl, že by se tripartitního jednání účastnil. Chtěl by tak prý pomoci vzájemnému dialogu mezi kabinetem, odbory a podnikateli.