Žebříček největších bank světa poprvé ovládla Čína

Peking - ICBC se dostala jako vůbec první čínská banka do čela žebříčku 1 000 největších bank časopisu The Banker. Bronzovou příčku si vyměnila s loňským vítězem – Bank of America. Další americká banka J.P. Morgan Chase & Co. zůstala na místě druhém. Čína má nyní v žebříčku 96 bank. Z toho čtyři místa mezi nejlepší desítkou. Evropské banky se naopak v žebříčku dál propadají. Celkový zisk 1 000 největších bank se ale vrátil na úroveň před krizí, píše server BBC News.

ICBC se loni podařilo posílit pozici díky navýšení kapitálu o 15 procent. Dařilo se ale i dalším místním bankám. Třeba China Construction Bank (CCB), druhá největší banka v zemi, sesadila z páté pozice americkou Citigroup.

František Bostl, makléř společnosti Cyrrus:

„Směr finančních toků směrem na východ a poslední dobou i do Jižní Ameriky je dlouhodobý. Čínská centrální banka dlouhodobě podporuje komerční tuzemské banky velkou likviditou. Otázka ale je, jak ta likvidita bude pokračovat.“


„Již několik let evropské a americké banky stagnují, zatímco čínské banky expandují v souladu s růstem čínské ekonomiky. V mnoha ohledech jsou na tom stejně dobře nebo lépe než západní banky. Jejich velká zkouška ale bude, jak se vypořádají s tím, že čínský růst v průběhu příštích let zpomalí,“ konstatoval editor časopisu The Banker Brian Caplen.

Video ICBC se stala největším světovým finančním ústavem
video

ICBC se stala největším světovým finančním ústavem

ICBC se stala největším světovým finančním ústavem

0107 eko

Komentář makléře Františka Bostla

Čtyři největší čínské banky, tedy ICBC, CCB, Bank of China a Agricultural Bank of China, také vévodí žebříčku bank s největšími zisky. Zisk ICBC loni stoupl o 14 procent na 49,1 miliardy dolarů (978 miliard korun).


The Banker při sestavování žebříčku vychází z ukazatele kapitálu Tier 1, který je základním měřítkem finanční síly banky. „Jde o souhrn nejméně rizikového kapitálu, jako jsou povinné rezervy, zisk,“ vysvětlil Bostl.

Letošní žebříček se kromě dominance čínských bank vyznačuje také propadem bank v eurozóně. Téměř všech 25 bank s největšími ztrátami jsou banky z Evropy a šest z deseti nejztrátovějších je ze Španělska. Dobrou zprávou ale je, že zisk 1 000 největších bank se vrátil na úroveň před krizí.

Bank of America
Zdroj: ČT24
Autor: Tamara Kejlová

Žebříček deseti největších bank:

1. ICBC

2. J.P. Morgan

3. Bank of America

4. HSBC

5. CCB

6. Citigroup

7. Mitsubishi UFJ

8. Wells Fargo & Co.

9. Bank of China

10. Agricultural Bank of China