Česká ekonomika v květnu: Stavebnictví a průmysl opět v propadu

Praha – Květnová čísla z české ekonomiky příliš nepotěšila. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) totiž tuzemské stavebnictví meziročně prohloubilo propad – kleslo o 15,5 procenta po dubnovém poklesu o 11,4 procenta. A průmyslová výroba se v pátém měsíci roku po dubnovém růstu o půl procenta přehoupla opět do minusu, konkrétně o 2,2 procenta. Meziměsíčně po vyloučení sezonních vlivů byla vyšší o 0,7 procenta.

Lepší výsledky zaznamenal v květnu zahraniční obchod, který skončil v přebytku 28,8 miliardy korun, což je meziročně o 6,7 miliardy korun více. Vývoz a dovoz nicméně podle předběžných údajů meziročně klesly, vývoz o 0,8 procenta a dovoz o 3,7 procenta.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek proto považuje květnové výsledky zahraničního obchodu za zklamání. Dařit se podle něj přestalo v exportních teritoriích, které dříve vykazovaly značnou rezistenci vůči globálním problémům – v Německu a Rusku.

„Při pohledu na strukturu je zřejmé, že zlepšení bilance nebylo dosaženo vyšší exportní aktivitou, ale naopak útlumem dovozů. To dokumentuje, že domácí spotřebitelská i investiční aktivita zůstává slabá,“ dodal Jan Vejmělek z Komerční banky.

Stavebnictví by přece mělo v květnu jet naplno

Vydaných stavebních povolení ubylo meziročně téměř o pětinu, snížil se také počet zahájených a dokončených bytů. Proti dubnu stavební produkce očištěná od sezonních vlivů klesla o 2,4 procenta. Ve srovnání s prvními pěti měsíci konjunkturního roku 2008 se dokonce stavební výroba propadla o 33,4 procenta.

„Květnové výsledky stavebnictví jednoznačně potvrzují potřebu změny. HK ČR dlouhodobě kritizuje fakt, že stále ještě nebyl změněn zákon o veřejných zakázkách, který je brzdou růstu stavebnictví. Rovněž žádáme, aby Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dodržoval lhůty, dokdy musí vyřídit stížnosti uchazečů o veřejnou zakázku. Není totiž možné, aby, dle dostupných informací, byly úřadem nezpracovány stížnosti týkající se zakázek v hodnotě převyšující 40 miliard korun,“ uvedl prezident Hospodářské komory Petr Kužel.


„Výsledky šetření Českého statistického úřadu za květen roku 2013 opět nepřinesly žádná pozitivní čísla a potvrzují pokračující propad českého stavebnictví. Přitom květen patří k měsícům, kdy naplno probíhají sezonní práce – dalo by se tedy očekávat, že i stavebnictví na tom bude o něco lépe než v zimě,“ komentoval aktuální statistiku prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš.

Zlepšení se v nejbližší době očekávat nedá. „Stabilizace může přijít nejdřív v příštím roce. Ani letošní povodně nepřinesou stavebnictví zřejmě velký prospěch. Předpokládáme totiž, že dojde k přesunu peněz z jedné hromádky na druhou – někde se tedy bude stavět méně, aby se mohlo víc rekonstruovat,“ odhaduje ekonom ČSOB Petr Dufek.

Průmysl by měl ve druhém pololetí oživit

Hodnota nových zakázek v průmyslu se meziročně snížila o 6,1 procenta. Číslo je zklamáním zejména po údajích z dubna, kdy průmyslová produkce poprvé po pěti měsících meziročního poklesu vykázala růst.

Video Česká ekonomika v květnu
video

Česká ekonomika v květnu

Květnový výsledek produkce průmyslových podniků však nepovažují analytici za dramatický. „Ani výhled pro průmysl nevidíme, na rozdíl od stavebnictví, chmurně. Druhá polovina roku by měla přinést stabilnější růst výroby i zakázek nejen díky příznivějšímu výhledu evropské poptávky, ale i díky stabilizaci poptávky domácí,“ očekává Dufek.

„Pokles zakázek není sice dobrou zprávou, ale z jednoho čísla nelze dělat velké závěry. S ohledem na příznivý vývoj předstihových ukazatelů stále věříme v pozvolné oživení průmyslu a následně celé ekonomiky,“ doufá hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.