Inflace zase o fous vyšší, podražily hlavně potraviny

Praha - Lidé si v červnu v obchodech připlatili. Český statistický úřad (ČSÚ) zaznamenal meziroční růst cen o 1,6 procenta. Analytici přitom odhadovali nižší míru inflace. Podražily hlavně potraviny a nealkoholické nápoje. Pohonné hmoty byly v červnu meziročně nižší téměř o procento.

Na zrychlení cenového růstu se podílely především rostoucí ceny potravin. O víc než 90 procent podražily oproti loňsku brambory, téměř o deset procent i ovoce. Lidé si připlatili i za máslo a mléko. Vliv mělo rovněž zdražení nájemného a energií. Naopak ceny zemního plynu byly meziročně nižší o 4,2 procenta.

Tentokrát za zdražení nemůžou jen obchodníci, ale i povodně. „Během povodní bylo zatopeno v oblasti Litoměřicka, Mělnicka a Roudnicka 350 hektarů raných brambor. To znamená, že tato plocha je zničená. Podobné problémy byly i v jiných pěstitelských zemích Evropy,“ vysvětlil prezident agrární komory Jan Veleba.

Michal Kozub, analytik Home Credit:

„Vzhledem k tomu, že českým zemědělcům letos počasí příliš nepřálo, tak ani sklizně nebudou tak dobré, a to se odrazí dále na cenách potravin. Růst cen potravin vnímají spotřebitelé nejcitlivěji, a to částečně předurčuje i spotřebitelskou poptávku. Chuť nakupovat rychloobrátkové zboží není a spotřebitelé mají spíš zájem o zboží dlouhodobé spotřeby.“


Video Dražší potraviny tématem Událostí
video

Dražší potraviny tématem Událostí

Dražší potraviny tématem Událostí

0907

Komentář ekonoma Marka Dřímala

Dražší potraviny tématem Ekonomiky ČT24

Na snižování meziročního cenového růstu pak působil i pokles cen v oddílech pošty a telekomunikace o 12 procent. Zlevnilo i oblečení a obuv.

Od května podražily mléčné výrobky, ovoce a čokoláda. Meziměsíčně stouply i sezonní ceny dovolených s komplexními službami o 4,6 procenta a pohonné hmoty o 1,4 procenta. „V dopravě pokles cen pravděpodobně přestane platit, protože ceny pohonných hmot jsou již velmi blízko svým loňským hodnotám a v letošním roce mohou naopak jít nahoru,“ řekl k tomu Kozub.

  • Červnová meziroční inflace byla v porovnání s prognózou České národní banky o 0,2 procentního bodu vyšší.
Meziroční míra inflace v ČR v červnu 2013
Zdroj: ČSÚ