Drůbeží v ČR neobsahuje antibiotika, zní prozatímní výsledek kontrol

Praha - Drůbeží maso v českých obchodech neobsahuje zbytky antibiotik a dalších nepovolených léků. Takové jsou zatím výsledky mimořádné kontroly Státní veterinární správy. Inspektoři mají za sebou 47 kontrol, během nichž odebrali 61 vzorků drůbeže. Kontroly se týkaly nejen masa dovezeného z Polska, ale i dalších větších distributorů ze zahraničí. Budou dál pokračovat.

Drůbež v obchodech kontroluje také Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), která by mohla mít první výsledky analýz na konci týdne.

„Odebrané maso podrobíme analýze, zda tam antibiotika jsou přítomna, nebo ne. Pokud ano, uděláme další testy na kvantitu těch látek. První výsledky analýz budou známé zřejmě na konci tohoto týdne,“ řekl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Inspektoři se zaměřili zejména na regiony sousedící s Polskem, kontrolují maloobchodní prodejny i přímý dovoz určený k prodeji.

Polská televize TVN před několika dny ve svém pořadu „Uwaga!“ (Pozor!) přišla s odhalením, že někteří chovatelé spolu se skupinou veterinářů vytvořili „mafiánský systém“ dopování zvířat nelegálními látkami z černého trhu, prý hlavně čínského či vůbec neznámého původu, včetně látky metronidazol způsobující rakovinu.
   
Autorka reportáže tvrdí, že nejde o žádné senzační odhalení, ale o rozšířenou praxi, o které úřady vědí přinejmenším od roku 2008, nic však nepodnikají. Reportérka nabízela 25 chovatelům nelegální látky, žádný ji rovnou neodmítl, všichni se ptali na cenu.

Video TK ke kontrolám drůbežího masa
video

TK ke kontrolám drůbežího masa

TK ke kontrolám drůbežího masa

TK: 9.7.2013

Kontroly kuřat tématem Událostí

„Ten problém s nadužíváním antibiotik je širší, zabývá se tím také Evropská unie,“ řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Unie podle něj podporuje programy, jejichž cílem je používání antibiotik omezit. 

Dovoz drůbežího masa do Česka letos pokračuje v dlouhodobém růstu. Za první tři měsíce roku se dovezlo 26 714 tun, meziročně o 13 procent více. Nejvíce se drůbež vozí z Polska, odkud pocházelo přes 12 tisíc tun. Podíl polských dovozů tak vzrostl z loňských 38 procent na 45 procent celkových dovozů drůbeže, uvedlo koncem května Sdružení drůbežářských podniků.
   
Ještě výrazněji však letos roste vývoz drůbeže. V prvním čtvrtletí bylo z tuzemska vyvezeno 7 729 tun, zatímco ve stejném období loni to bylo 5 481 tun. Přes 60 procent české drůbeže směřuje na Slovensko. Za celý loňský rok činil dovoz drůbeže 99 313 tun, vývoz 28 999 tun. V posledních čtyřech letech podle drůbežářů každoročně dovoz roste zhruba o osm až deset tisíc tun.