Eurocenty zřejmě potká stejný osud jako české haléře

Brusel - Blíží se konec eurocentů, podle Evropské komise je stejně většina Evropanů nepoužívá. Přitom jejich výroba stojí miliardy. Z oběhu by se proto mohly stáhnout jedno a dvoucentové mince. Podle jiného scénáře by se jen mohly začít vyrábět z levnějších materiálů.

Zdroj: ČTK/DPA Autor: Fredrik von Erichsen

Přestože se s eurocenty v obchodech platit dá, na spropitné to nestačí a kdo by se jich chtěl zbavit třeba v automatu na parkování nebo jízdenky MHD, neuspěje. Eurocenty se teď dostaly i pod drobnohled Evropské komise, která zjistila, že výroba stojí více, než kolik je pak jejich hodnota. Eurozóna tak od roku 2002 přišla o 1,4 miliardy eur. 

Eurocenty do šrotu 

Nejdrobnější mince se už přestaly používat třeba ve Švédsku nebo v Kanadě. Takhle tam oslavili poslední vyraženou penci. Teď už ale pence zůstávají jen v kasičkách sběratelů. Podobně jako česká obdoba eurocentů, haléře. 

Jaroslav Moravec, hlavní metodik ochrany platidel ČNB, o českých haléřích:

„V roce 1993 byla výrobní cena jednoho desetihaléře těsně nad jeho nominální hodnotou. Po deseti letech už byla výroba dvojnásobná, než byla jeho nominální hodnota.“


Video Konec eurocentu
video

Konec eurocentu

Konec eurocentu

1107 udal

Komentář Jaroslava Moravce

České desetníky a dvacetníky se v mincovně znehodnotily a byly prodány jako kovový šrot do sběru. Stejně skončí i padesátníky, které je možné ještě do konce srpna příštího roku vrátit. Obchodníkům se ale po haléřích nestýská, neradi je například počítali. Mince mají jednu nespornou výhodu, v oběhu vydrží i desítky let. Tedy podstatně déle než papírové bankovky, jež se mění každé tři roky.