Sto tisíc úředníků přišlo loni ve Španělsku o práci

Madrid – Více než 100 tisíc Španělů pracujících ve veřejném sektoru loni přišlo o svoji práci. Masivní propouštění ve státním sektoru způsobily úsporné kroky vlády, která se tak snaží uzdravit státní finance a vrátit ekonomiku k růstu. O místa přišli lidé pracující pro centrální vládu, místní samosprávy a pro univerzity. Je to poprvé, kdy vláda zveřejnila informace o propouštění ve veřejném sektoru za loňský rok.

Celkový počet státních zaměstnanců se v lednu snížil o 109 091, tedy čtyři procenta, na 2,58 milionu, vyplývá z dnešního prohlášení vlády. Španělsko trápí rekordní nezaměstnanost, která dosáhla 27 procent, což je více než 6 milionů lidí. Bez práce jsou přitom většinou mladí lidé. 

Španělsko slíbilo do roku 2016 snížit deficit státního rozpočtu pod tři procenta hrubého domácího produktu. Kvůli splnění tohoto cíle vláda výrazně omezila výdaje. Podle jejích odhadů propouštění zaměstnanců ve státním sektoru a omezení byrokracie měly snížit do roku 2015 státní výdaje o 37,7 miliardy eur (977,2 miliardy Kč). 

Vláda začala snižovat počet zaměstnanců ve státním sektoru zhruba před rokem a půl. V předchozích třech letech naopak Španělsko přijalo do státních služeb 375 tisíc lidí.