Barclays manipulovala ceny elektřiny, zaplatí 9miliardovou pokutu

New York - Americká Federální komise pro regulaci energetiky potvrdila rekordní pokutu pro britskou banku Barclays a čtyři její obchodníky. Zaplatit mají 453 milionů dolarů, v přepočtu skoro 9 miliard korun. Podle regulátora manipulovali s elektřinou v Kalifornii a na západním pobřeží Spojených států.

Bronislav Soták, Patria Direct 

„Banka shromažďovala pozice na trhu produktů s fixními cenami, tzn. s elektřinou s dodáním za den, týden, měsíc apod. Jenže … toto shromažďování pozic neodpovídalo normálním vztahům mezi poptávkou a nabídkou na energetickém trhu. Tím pádem byla banka schopná ovlivňovat indexy na energetickém trhu, které slouží jako benchmarky pro různé druhy derivátů. Tímto způsobem pak (Barclays) profitovala ze svých derivátových a hlavně swapových pozic.“


Pokutu bance navrhla Federální komise pro regulaci energetiky (FERC) už v říjnu 2012. Barclays se však hodlá vůči jejímu udělení bránit, podle ní byly její postupy legální. Podle dřívějších nálezů komise FERC banka v letech 2006 až 2008 záměrně prodělávala na obchodech na fyzickém trhu s elektřinou, aby mohla těžit ze své finanční pozice na jiných trzích. Obchodníci Barclays měli podle FERC vědět, že je jejich činnost nezákonná. 

Video Komentář Bronislava Sotáka
video

Komentář Bronislava Sotáka

Banka nyní musí zaplatit 435 milionů dolarů do 30 dní. Současně výkonný ředitel obchodního týmu Scott Connelly má zaplatit 15 milionů dolarů a po jednom milionu zbývající tři obchodníci. Banka musí rovněž vrátit „nespravedlivý zisk“ ve výši 34,9 milionu dolarů. Tyto peníze budou použity na programy pomoci pro lidi s nízkými příjmy v regionu. Pokud banka nezaplatí, případ má jít k soudu.

Barclays přitom nedávno řešila podobné obvinění, které se týkalo manipulace s mezibankovní sazbou LIBOR.