Ministerstvo financí uvolní další dvě miliardy na povodně

Praha - Ministerstvo financí uvolní z letošního rozpočtu další dvě miliardy korun na odstranění škod po povodních, uvedl ministr financí Jan Fischer v Otázkách Václava Moravce. Ministerstvo dále předběžně počítá se třemi miliardami korun na odkup nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven. Ministr odkup pohledávek patrně podpoří, předtím si však od ministerstva zdravotnictví vyžádá analýzu. Stát dále poskytne více než miliardu na takzvané korekce u operačního programu Severozápad.

Z letošního rozpočtu půjde navíc ještě 250 milionů korun na posílení úřadů práce, aby se zase víc zaměřovaly na zvýšení zaměstnanosti. Fischer ale bude po ministrech žádat úspory na chodu všech ministerstev. „Jsem přesvědčen, že všude je možné najít vatu,“ tvrdí.

Na konci června dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu bezmála 550 miliard korun, výdaje jsou 581 miliard korun. Schodek 31,5 miliardy byl meziročně nižší zhruba o 40 miliard.

Ministerstvo financí hned po červnových záplavách uvolnilo dvě miliardy korun pro ministerstvo zemědělství. „Propočty a analýzy ukazují, že bychom mohli mířit ke čtyřem miliardám, pokud jde o povodňové škody,“ uvedl Fischer. Peníze podle něj půjdou „napříč resorty“. Přesná výše škod po záplavách se teprve zjišťuje, podle odhadů dosáhne desítek miliard korun.

Problémy s finanční situací pojišťoven zmínil po svém nástupu do funkce nový ministr zdravotnictví Martin Holcát. Prohlásil, že ji chce řešit přednostně, převzal už připravený návrh na odkup pohledávek. Zdravotní pojišťovny mají dohromady na účtech nižší zůstatek, než měsíčně dají za péči. Zůstatek se v jednotlivých měsících pohybuje do 16 miliard korun, měsíční obrat je přes 20 miliard korun.

  • Fischer v OVM k rozpočtu na rok 2014: „Základní rámec rozpočtu je schodek, vláda a ministerstvo udělá všechno pro to, aby rozpočet zůstal na schodku 105 miliard. Nicméně všechno, co povede k zastavení recese, co bude prorůstové, všechno, co přispěje k oživení zaměstnanosti, zabránění kolapsu malých a středních podniků… Na to jsem ochoten slyšet.“ Jako příklad uvedl položky směřující do dopravní infrastruktury či do vědy a výzkumu.

Rusnokova vláda může také díky krokům vlády předchozí čerpat peníze i ze státních podniků, které vytvářejí zisk. Státní rozpočet by tak měly vylepšit třeba příjmy Lesů ČR, budějovického Budvaru, České pošty, ale i Státní tiskárny cenin. Fischer přislíbil, že tyto finanční prostředky nebudou sloužit k sanaci neziskových podniků a nechce těmi penězi ani látat díry v rozpočtu. Ve hře jsou 2 až 4 miliardy korun, které ale zatím nebyly převedeny. K tomu je totiž potřeba vytvořit fond zakladatele, ten ale dosud není funkční. Pro následující roky plánuje ministerstvo s vyšší částkou – půjde až o 6 miliard, původně se ale počítalo se 3 miliardami korun.

Video Otázky Václava Moravce
video

Otázky Václava Moravce

Otázky Václava Moravce

Témata, o kterých se začne mluvit

Výnosy státních podniků mají zachraňovat rozpočet

Tehdejší ministr průmyslu Martin Kuba má ale za to, že dnes miliardy mají neposlouží k k růstu ekonomiky, ale preferencí SPOZ. „Podle toho, jak Rusnokovi ministři oznamují, za co vše hodlají utrácet, obávám se, že tyto peníze budou spíše populisticky vyhrazeny na opatření, která nepovedou k růstu ekonomiky, ale k oslovení levicových voličů,“ prohlásil. 

Stát dále poskytne krajům na takzvané korekce u operačního programu Severozápad více než miliardu korun. O konkrétní částce bude ministr financí Jan Fischer se zástupci Ústeckého a Karlovarského kraje dále jednat. Zaplacení má okamžitě odblokovat zhruba 5,5 miliardy korun z evropských zdrojů, které jsou pro dotační programy již více než rok pozastaveny.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek požadoval od krajů zaplatit celou částku 2,1 miliardy korun. Současná vláda ale podle Fischera prokázala solidaritu. „Kdybychom to chtěli všechno od krajů, začneme je zabíjet. Ony na to ty prostředky nenajdou,“ prohlásil Fischer.

Fischer se zároveň ohradil proti tomu, že si kupuje hlasy sociálnědemokratických krajů. „Já to zásadně odmítám. To není žádný barter, žádné dohadování, žádná licitace o hlasech,“ řekl Fischer. Je to podle něj rozhodnutí „překlenovací vlády odborníků, která dospěla k tomuto závěru“.