Obří aerolinky tu nechceme, vzepjalo se americké ministerstvo

Washington – Sloučení amerických leteckých společností US Airways a American Airlines v hodnotě 11 miliard dolarů (215 miliard korun) narazilo na zásadní překážku. Americké ministerstvo spravedlnosti totiž podalo žalobu, která má plánované fúzi zabránit – obává se, že by měla negativní dopad na hospodářskou soutěž v odvětví a vedla by k nárůstu cen letenek. Pokud by se aerolinky opravdu spojily, vznikl by největší letecký přepravce na světě s 900 letadly a 95 tisíci zaměstnanci.

„Ministerstvo podalo žalobu s cílem zablokovat toto spojení, protože by odstranilo konkurenci mezi firmami US Airways a American Airlines a vystavilo by spotřebitele hrozbě vyšších cen a omezených služeb,“ uvedl šéf antimonopolního odboru ministerstva Bill Baer. „Obě firmy prohlašují, že mohou být úspěšné i samostatně,“ podotkl Baer.

Společnost US Airways je v posledních letech zisková. American Airlines se však od listopadu 2011 nachází v režimu bankrotové ochrany před věřiteli. Fúze měla být pro firmu východiskem z platební neschopnosti.

K žalobě se připojilo i šest států unie, mezi nimi Arizona, Texas, Florida, Pensylvánie, Virginie a Tennessee. „Spotřebitelé by za toto spojení museli zaplatit, a to ve formě dražších letenek, vyšších poplatků a menšího výběru,“ je přesvědčen americký ministr spravedlnosti a generální prokurátor Eric Holder.

Jeho úřad znepokojila především skutečnost, že po uskutečnění fúze by přes 80 procent amerického trhu s komerční leteckou přepravou kontrovaly pouhé čtyři aerolinky.

Šéf US Airways Doug Parker již avizoval, že se firma bude proti žalobě bránit. „Jsme tímto krokem nesmírně zklamaní a máme zato, že ministerstvo spravedlnosti se ve svém posudku mýlilo,“ napsal podle serveru BBC Parker v dopise zaměstnancům.

Evropská komise dala aerolinkám zelenou

Fúzi již schválili akcionáři a věřitelé obou firem, v březnu se k nim připojil i americký federální soud. Minulý týden spojení podniků odsouhlasila také Evropská komise, ovšem s výhradami. Firmy například musely slíbit, že se na letištích ve Filadelfii a londýnském Heathrow zbaví některých slotů, tedy časů pro přistání a odlety.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Matt York

Celý proces sloučení dopravců měl být podle původních očekávání završen do konce září. Představitelé obou firem už podle serveru BBC nicméně připustili, že tento termín nebude dodržen. Nová společnost se má jmenovat American Airlines Group, a co do počtu přepravených cestujících bude patrně největší na světě.