CNN: Kdo si troufne na nejvyšší stavbu světa, sklidí ekonomickou bouři

New York – Americká televizní stanice CNN přišla se zajímavou hypotézou. Všimla si totiž toho, že když se některá země rozhodne pro stavbu nejvyšší budovy na světě, zpravidla tento krok v blízké budoucnosti doprovází útlum ekonomiky. A tento fenomén pak vyjádřila jako tzv. "Skyscraper Index", tedy index mrakodrapů. Z něj mimo jiné vychází, že ekonomičtí tygři by si měli dvakrát rozmyslet, než se pustí do budování svého pomníčku.

Pokud by byla hypotéza CNN o spojitosti nejvyšší budovy světa a následného pádu ekonomiky správná, připadá „černý Petr“ propříště na Čínu. Ve městě Changsha totiž 20. července začali kopat do země, aby zde v roce 2014 mohl vyrůst 838 metrů vysoký kolos Sky City. Ten má o pouhých deset metrů zastínit dosud nejvyšší budovu světa, dubajskou pouštní květinu Burdž Chalífa. 

„Skyscraper Index vychází ze 150leté korelace mezi světově nejvyššími budovami a hospodářským zpomalením a recesí,“ říká Andrew Lawrence, otec Skyscraper Indexu a vedoucí skupiny CIMB pro výzkum nemovitostí v Hongkongu a Číně. Korelace spočívá v tom, že otevření každé nejvyšší budovy světa návštěvníkům v minulém století předcházelo ekonomickému propadu v dané zemi. „A nevidím jediný důvod, proč by právě Čína měla tuto korelaci přerušit,“ dodává Lawrence. 

Skyscraper Index podle CNN
Skyscraper Index podle CNN

Podle Lawrence existuje jeden významný spojovací prvek mezi mrakodrapy a ekonomickými kolapsy – mohutný nárůst úvěrů. A tomu se po roce 2008 nevyhnula ani Čína, jejíž ekonomika v poslední době soustavně zpomaluje. Je tak otázkou, zda dřívější skokový nárůst hospodářství, respektive stavební výroby nutně musí předcházet pád.

O tzv. Skyscraper indexu se začalo mluvit už před několika lety. Andrew Lawrence s ním totiž přišel na konci minulého století, konkrétně v lednu roku 1999. Nejprve jej však označil jako „vtip“ a celou studii The Skyscraper Index: Faulty Towers (tedy Chybné věže) pojal jako podobenství situační komedie z pera BBC. Poté se však dobral k tomu, že skutečně dokáže „předpovídat“ kolapsy ekonomiky.

Zdroj: Wikipedia


Od budovy Chrysleru po Burdž Chalífa

Vezměme si příklad první. Ve Spojených státech byla 23. října 1929 na newyorskou budovu Chrysleru nainstalována její špička, a rázem tak dosáhla na 319 metrů nad zemí a titul nejvyšší budova světa. O pět dní později klesly akcie na Wall Street téměř o 13 procent, což uspíšilo nástup Velké hospodářské krize. 

O téměř 70 let později, přesněji v březnu 1996, byla v Malajsii dokončena dvojice mrakodrapů Petronas Towers. Ty vyrostly až do výšky 452 metrů. Po šesti měsících však zasáhla celou zemi i region asijská finanční krize. Malajsijská burza se poté propadla na polovinu hodnoty z konce roku 1997. 

  • Petronas Towers
    Petronas Towers autor: Hemera, zdroj: ISIFA/Thinkstock
  • Socha svobody a budova Chrysleru
    Socha svobody a budova Chrysleru autor: iStockphoto, zdroj: ISIFA/Thinkstock

Poslední příklad je z Dubaje. Burdž Chalífa získala titul globální „nej“ v říjnu 2009. Neuběhly ani dva měsíce a Blízký východ zasáhla rozsáhlá dluhová krize, která byla dozvukem krize celosvětové. Na její průběh si přitom můžeme vzpomenout ještě letos. A podobný vývoj bychom mohli dát do souvislosti také se stavbou obrů Empire State Building a World Trade Center v New Yorku a Taipei 101 na Tchaj-wanu. 

Teprve až bude v příštím roce dostavěna čínská Sky City, budeme moci s jistotou říct, jestli Skyscraper Index opravdu funguje. Článek CNN ale není bez zajímavosti a nabízí i další příklady z nedávné historie. 

Empire State Building
Empire State Building
Více fotek
  • Empire State Building autor: iStockphoto, zdroj: ISIFA/Thinkstock http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/50/4949/494819.jpg
  • Tchaj-pej a budova Taipei 101 autor: iStockphoto, zdroj: ISIFA/Thinkstock http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/50/4949/494824.jpg
  • Burdž Chalífa zdroj: founterior.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/50/4948/494778.jpg
  • Sky City ve městě Changsha zdroj: Sky City http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/50/4948/494776.jpg