Ballmer následuje Gatese, už se těší na důchod

Washington - Microsoft překvapivě přichází o svého nejvyššího představitele. Steve Ballmer se totiž rozhodl vzdát funkce generálního ředitele a v příštích 12 měsících odejde do důchodu. Technologický gigant to dnes oznámil v tiskovém prohlášení.

Během nadcházejícího roku tak bude mít firma čas najít jeho následovníka. Ballmer má mezitím pokračovat v transformaci Microsoftu, který v posledních letech zabředával do nižších zisků a nedokázal sladit krok se svými konkurenty. 

„Na tento druh změny není nikdy nejlepší doba, teď je ale ten správný čas,“ prohlásil Ballmer ke svému odchodu. S výběrem svého nástupce má přitom Microsoftu pomáhat. Ballmer přitom v poslední době čelil kritice. Společnost nedávno představila novou verzi svého operačního systému Windows 8, reakce na něj však byla vlažná. „Stejně jako Dell, HP a další výrobci osobních počítačů byl Microsoft přesunem k tabletům přistižen nepřipravený,“ vysvětlil analytik Andrew Bartels ze společnosti Forrester.

Životopis

Steve BallmerSteve Ballmer je zaměstnancem Microsoftu od roku 1980, kdy se stal prvním obchodním manažerem firmy. Ještě než v roce 2000 vystřídal v čele firmy Billa Gatese, zastával pozice senior viceprezident prodeje a podpory, senior viceprezident systémového softwaru a viceprezident marketingu.

Ballmer se narodil 24. března 1956 v Detroitu. Jeho otec tam pracoval jako manažer v továrně automobilky Ford. Ballmer má bakalářský titul z Harvardu, obory matematika a ekonomie. 

Zdroj: Microsoft


Akciové trhy přijaly zprávu s nadšením

Akcie Microsoftu na zprávu o plánovaném Ballmerově odchodu zareagovaly velmi příznivě. Krátce po zahájení obchodování na burze Nasdaq vyrazily nahoru, a to o téměř devět procent na 35,20 dolarů za kus. Později sice část zisků umazaly, přesto však přidávaly kolem sedmi procent. 

Přestože investoři zprávu o chystaném odchodu přivítali, podle analytika Colina Gillise ze společnosti BGC firmu čeká těžkých 12 měsíců. Svého jasného nástupce Stevena Sinofskyho totiž podle analytika Ballmer nechal odejít.

Microsoftu se ve svém čtvrtém fiskálním čtvrtletí podařilo vytvořit čistý zisk 4,97 miliardy dolarů (98,3 miliardy korun), a to po ztrátě 432 milionů dolarů ve stejném období loni. Výsledek však zaostal za očekáváním analytiků, zejména kvůli slabšímu prodeji softwaru Windows v důsledku globálního poklesu prodeje počítačů a mimořádným odpisům. Ty souvisely s vysokými zásobami neprodaných tabletů Surface.