Na Jonáše bude mít svátek točené

Praha - I když se historicky vždy pilo víc pivo točené, dnes už vede prodeje pivo lahvové, v plastu a v plechovkách. Důvody jsou dva – není čas chodit do restaurací a hlavně kvůli finanční krizi se šetří. Zpátky do hospod má teď Čechy nalákat nově vytvořený Den piva. Letos připadne na poslední pátek v září. A pivovary si slibují, že pomůže zastavit pád spotřeby piva v Česku.

Zdroj: ČTK Autor: Bernd Jürgens / CHROMORANGE

Až dvojnásobný rozdíl v ceně je důvodem proč si Češi místo točeného piva raději dají pivo ze skleněné nebo plastové lahve. Zatímco třeba plzeňské pivo v obchodě stojí 23 korun, v restauraci vyjde i na 41 Kč. I přestože některá točená piva v restauracích stojí i méně než nealkoholické nápoje, oproti pivům z hypermarketů je prodražují další provozní náklady - třeba na personál, pípu a další servis. 

Prodej točeného piva má proto podpořit pivní svátek, takzvaný Den piva. Ten letos připadá na 27. září. Akce, kterou pořádá Český svaz pivovarů a sladoven, má upozornit na pivo vařené tradičními postupy a z tradičních surovin v Česku.

Speciální oslavy na poslední víkend v září proto chystají stovky restaurací po celé zemi. Zlatavý mok totiž bude v tento den nejen k pití, ale i k jídlu, restaurace připraví speciální degustační pivní menu.

Kvůli spotřební dani pivo zdražilo o 50 haléřů. To se projevilo i na statistice. Zatímco v roce 2009 průměrný Čech vypil zhruba 155 litrů piva za rok, dnes je to 144 litrů.


Video Den piva má podpořit prodej točeného
video

Den piva má podpořit prodej točeného

Den piva má podpořit prodej točeného

Pivo do džbánu tématem Ekonomiky ČT24