Každá pátá koruna spořících Čechů připadá na stavební spoření

Praha – Finanční produkt zvaný stavební spoření letos slaví dvacáté výročí svého působení na tuzemském trhu. Stavební spořitelny od roku 1993 poskytly úvěry za více než 641 miliard korun. Jen pro srovnání – hypoteční banky jsou na trhu od poloviny 90. let a za tu dobu poskytly hypotéky za 1,39 bilionu korun. Průměrná hodnota hypotéky navíc byla vždy vyšší než průměrná výše úvěru ze stavebního spoření.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Burnham Design, Grey Crawford

Zájem o stavební spoření navíc začal znovu po letech růst. Zákon, který měl zpřísnit pravidla využívání takto uložených peněz, padl spolu s vládou. Změny tak nejsou v plánu. Tento způsob úročení je na českém trhu dvacet let a patří k nejoblíbenějším. Právě na stavebním spoření končí každá pátá uložená koruna.

Neustálé změny pravidel

Podmínky pro uzavírání nových smluv se zpřísnily už několikrát. A spořitelny v posledních letech vypovídají staré smlouvy s vyššími úroky, u kterých klient dosáhl cílové částky. 

Samotná Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS), která je s téměř 63procentním podílem na trhu jedničkou, poskytla za dobu své existence v ČR úvěry za 312 miliard korun. Zhruba 44 procent úvěrů přitom putovalo na rekonstrukci a modernizaci bydlení, zhruba třetina na koupi domu nebo bytu.

Video Stavební spoření tématem Událostí
video

Stavební spoření tématem Událostí

Stavební spoření tématem Událostí

1009 udal

Stavební spoření tématem Ekonomiky ČT24

Petr Zámečník, šéfredaktor portálu Investujeme.cz:

„Produkt je vhodný pro lidi, kteří nechtějí přijmout prakticky žádné riziko. I když, jak ukázala vláda, ani stavební spoření není bezrizikové.“


Podle údajů ministerstva pro místní rozvoj v současnosti činí průměrná hypotéka zhruba dva miliony korun, zatímco úvěr ze stavebního spoření dosahuje podle údajů spořitelen průměrné výše asi 600 000 korun.  

Rozdíl mezi těmito produkty spočívá také v základním principu fungování. Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který poskytnou klientovi, většinou půjčují a úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.

Aktuálně mají podle Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) lidé u všech pěti stavebních spořitelen naspořeno 422 miliard korun, tedy 16 procent úspor domácností.