Česká spořitelna zažalovala bývalé správce OP Prostějov

Prostějov - Česká spořitelna zažalovala dva bývalé insolvenční správce zkrachovalého Oděvního podniku Prostějov Jaroslava Svobodu a Tomáše Kocvrlicha. Požaduje po nich 209 milionů korun. Peníze získané z prodeje zásob insolvenční správci podle právníků spořitelny, která je největším věřitelem podniku, nezákonně utratili. Svoboda se zdůvodněním žaloby nesouhlasí a považuje ji za absurdní.

Zdroj: ISIFA Autor: Lidové noviny / Tomáš Hájek

Česká spořitelna v žalobě podané k Městskému sodu v Brně vypočítala, že v době úřadování dvou bývalých insolvenčních správců byly prodány zásoby oděvních výrobků za 272 milionů korun, avšak na účtech a v pokladnách na konci jejich funkce v létě 2011 zůstalo pouze 95 milionů korun, z toho 63 milionů korun připadlo na prodané zásoby. Vzniklou škodu tak ČS vyčíslila na 209 milionů korun. 

Právníci České spořitelny tvrdí, že správci výtěžek z prodeje zásob neposílali na zvláštní účet, jak jim spořitelna z pozice zajištěného věřitele nařídila. „Žalovaní nejenže neplnili informační povinnosti dle uvedeného pokynu, ale navíc v rozporu s pokynem a insolvenčním zákonem výtěžek zpeněžení dále spotřebovávali,“ stojí v žalobě.

Podle Svobody šla většina peněz zpátky do provozu podniku. Vypočítal, že výdaje dosáhly 207 milionů korun. Z toho šlo skoro 70 milionů na mzdy zaměstnanců oděvního podniku. 

Video Česká spořitelna zažalovala dva bývalé správce zkrachovalého Oděvního podniku Prostějov
video

Česká spořitelna zažalovala dva bývalé správce zkrachovalého Oděvního podniku Prostějov