Celníci zajistili půl milionu litrů pohonných hmot

Praha – Naftu a benzin za 15 milionů korun a dalších 27 milionů na účtech zajistili kvůli možným daňovým únikům během třídenní kontrolní akce pracovníci celní a finanční správy. Prověrku prováděli v polovině října v souvislosti s výrazně zvýšeným dovozem pohonných hmot před listopadovým zpřísněním podmínek distribuce.

Od listopadu budou muset všichni distributoři pohonných hmot skládat dvacetimilionovou kauci a získat pro obchodování koncesi. Novela zákona má zabránit podvodům, kdy se nafta a benzin přeprodávají mezi účelově založenými firmami. Kontroloři se tak zaměřili hlavně na firmy, které se nyní snaží do Česka dovézt co nejvíce pohonných hmot ještě za mírnějších podmínek. 

„Akce se zúčastnilo 80 pracovníků finanční a celní správy. Kontrola probíhala v blízkosti bývalých hraničních přechodů Lanžhot, Petrovice, Folmava, Rozvadov a Hora Svatého Šebestiána,“ uvedl mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták. Celkem kontroloři prověřili 130 cisteren, desetinu z nich zajistili. „Pohonné hmoty mohou být cestou následné dražby použity k úhradě nedoplatku na dani z přidané hodnoty,“ doplnil Barták. 

Ředitel Generálního finančního ředitelství Jan Knížek již dříve uvedl, že řetězce, přes které se podvody s naftou a benzinem odehrávají, obsahují až 70 nastrčených firem. Daňové úniky se ročně odhadují až na osm miliard korun. Podle médií se kvůli blížícímu se zpřísnění podmínek distribuce zvýšil dovoz pohonných hmot do ČR z rafinérií v okolních státech až o 40 procent.

Říjnová skce byla připravovaná dlouho dopředu. „Finanční toky kontroluje finančně-analytický útvar ministerstva financí, díky nim se pak daří efektivně kontrolovat podezřelé pohyby zboží. Jakýkoliv podvod tohoto rozsahu je organizovaná trestná činnost. Příprava takové akce probíhá v řádu týdnů, s informacemi se pracuje měsíce,“ vysvětlil Barták. Od roku 2011 dělá celní a finanční správa společné akce, k tomu ještě dělá celní správa své vlastní akce, kde kontroluje pohyb cigaret, pohonných hmot a lihu.