České spořitelně ke konci září mírně klesl zisk

Praha - Česká spořitelna během tří kvartálů meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 2,6 procenta na 11,48 miliardy korun. Výsledky největší tuzemské banky podle počtu klientů jsou ovlivněny hlavně poklesem čistého úrokového výnosu, snížením výnosů z finančních aktiv, zvýšením zisků z obchodních operací a pozitivním dopadem vyplývajícím z pokračujícího poklesu provozních nákladů.

Pavel Kysilka, generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny 

„Česká ekonomika se konečně dostává z rok a půl trvající recese a začíná se zlepšovat i důvěra domácností v další vývoj. Nás také těší jejich zvyšující se zájem o hypoteční a spotřebitelské úvěry a rostoucí poptávka firemních klientů po financování jejich projektů.“


Provozní zisk banky se meziročně propadl o 6,8 procenta na 18,16 miliardy. Důvodem je především pomalu rostoucí poptávka po spotřebitelských úvěrech a prostředí extrémně nízkých úrokových sazeb.

Erste Group o více než tři miliardy klesl čistý zisk 

Současně dnes své výsledky oznámila i rakouská Erste Group Bank, která Českou spořitelnu ovládá. Erste ve 3. čtvrtletí klesl meziročně čistý zisk na 430,3 milionu eur (zhruba 10,8 miliardy korun) z 597,3 milionu eur (asi 14 miliard korun). Loňský výsledek vylepšily jednorázové vlivy.

Video Komentář makléřky Terezy Jalůvkové
video

Komentář makléřky Terezy Jalůvkové

Podle předsedy představenstva Erste Group Bank Andrease Treichla společnost zisku dosáhla navzdory četným jednorázovým efektům v podobě bankovních daní, nákladů v souvislosti s odchodem z Ukrajiny a odpisů firemní hodnoty. „Celkový objem úvěrů se sice od počátku roku snížil, zároveň se však objevily první povzbudivé náznaky změny trendu. V Rakousku a v České republice byl zaznamenán růst úvěrů podpořený pozitivním hospodářským vývojem,“ dodal.

„Přestože čistý zisk České spořitelny lehce klesl, i tak překonal čistý zisk celého zbytku skupiny Erste,“ poznamenala makléřka J&T Banky Tereza Jalůvková.


Spořitelna je první z velkých bank v Česku, která zveřejnila hospodářské výsledky za první tři kvartály. Následovat bude 7. listopadu Komerční banka a o týden později, přesněji 14. listopadu, pak ČSOB.