České kytky v květinářstvích aby člověk pohledal

Praha - Čeští pěstitelé květin sčítají škody letošní sezony. Uškodila jim dlouhá zima, povodně i horké léto. Navíc musí květináři bojovat i s levnější konkurencí z Nizozemska. Tržby pěstitelů květin by kvůli tomu mohly klesnout až o 15 procent, varuje předseda Svazu květinářů a floristů Jiří Horák. Pěstitelé doufají, že se na ztrátách trochu zahojí alespoň o Vánocích.

Květináři by mohli letos utržit až o 190 milionů korun méně. A to kvůli tomu, že v březnu byla zima. „Nepřálo nám počasí, bylo chladno. V zásadě nedošlo k produkci toho hlavního, což jsou pro nás balkónové květiny,“ uvedl Horák. Jen v březnu kvůli tomu pěstitelé prodělali na tržbách 30 až 60 procent. Pak přišli zase horka a následně povodně. 

Florista Pavel Hruška by rád při své práci používal v Čechách vypěstované rostliny, v letošním roce to podle něj ale skoro nešlo. „České květiny nebyly tolik kvalitní nebo jich nebylo takové množství, které jsme potřebovali,“ říká. 

Kdo si ale zatím špatné sezony pěstitelů nejspíš nevšiml, je zákazník. Ceny v květinářstvích totiž zůstávají většinou stejné. „Čeští květináři nezdražovali, naopak byli mnohdy tlačeni k tomu, aby ještě své ceny snížili,“ upozorňuje Horák. 

A tlačí na ně především zahraniční konkurence. Ta doveze velké množství květin z ciziny a to, co obchodníci neprodají, zlevní. Někdy dokonce až na polovinu ceny tuzemských pěstitelů. Trend dovezených květin se pokusí čeští květináři zlomit ještě letos o Vánocích. „Třeba vánoční hvězdy letos budou i z české produkce. Jsem moc rád, že český zahradník prorazil,“ dodává florista Hruška.

Video Čeští pěstitelé květin hlásí ztráty
video

Čeští pěstitelé květin hlásí ztráty