Koberečky zajistily společnosti Grund titul Firma roku

Praha - Firma Grund z Mladých Buků, která je úspěšným výrobcem koupelnových koberečků, se stala Firmou roku 2013. Živnostníkem roku se pak stal Karel Sobotka z Liberecka, který se živí jako sklář. Výsledky osmého ročníku soutěže byly vyhlášeny dnes na pražském Žofíně. Vítěznou firmu zvolila 14členná porota. O pěti finalistech Živnostníka roku rozhodla veřejnost v SMS hlasování, z nich vybrala vítěze porota.

Firma Grund porazila 3 116 společností a zvítězila v soutěži Vodafone Firma roku 2013. Společnost vznikla před 23 lety, byla to tehdy malá rodinná firmička s minimálním kapitálem a jedním šicím strojem v ložnici. Během několika let se jí ale podařilo uspět nejen na českém trhu, ale i v sousedním Německu, kde má dnes 80 vlastních obchodů. Pomocí nových technologií Grund úspěšně bojuje proti asijské konkurenci. 

Hned za firmou vyrábějící koberečky do koupelen se v soutěži umístila společnost Holík International, která se specializuje na výrobu rukavic pro hasiče, armádu, záchranáře či myslivce. Bronzovou příčku pak obsadil výrobce bylinkových sirupů Kitl.  

Na pražském Žofíně byli dnes ocenění i nejlepší živnostníci. Všichni tři, kteří obsadili první tři místa, se přitom živí přímo vlastníma rukama. Nejvíce porotu zaujal sklář Karel Sobotka, který je jedním z posledních mistrů foukaného skla. K práci mu stačí benzinový hořák a spousta trpělivosti. Pod rukama mu pak vznikají skleněné figurky. 

Na druhém místě skončil kamnář Vladimír Hejna, pomyslnou bronzovou medaili získal švec Radek Zachariáš z Prahy, který ručně šije luxusní kožené boty. 

Kompletní výsledky jsou k nahlédnutí ZDE.


Uděloval se i titul Odpovědná Firma roku 2013, ten získala společnost ZLKL, která vyrábí vozítka Elbee určené pro invalidy.

Titulem Inovátor roku, který oceňuje inovativní nápady uvedené v praxi, se může pochlubit společnost Flajzar. Ta vyrábí například signalizační zařízení pro rybáře nebo GSM dálkové ovladače.