Díky slabé koruně přitečou z evropských fondů miliardy navíc

Olomouc - Díky nedávné intervenci České národní banky a následnému oslabení koruny budou Regionální operační programy moci rozdělit o několik miliard korun více. Jelikož se ale s těmito penězi nepočítalo, není ani jisté, že se všechny stihnou vyčerpat.

Protože se evropské dotace rozdávají v eurech a koruna po intervencích oslabila, bude to znamenat, že žadatelé o dotace v regionálních operačních programech dostanou v české měně více peněz. 

Podle původního scénáře měl například ROP Střední Morava příští rok vyplatit 2,5 miliardy korun. Olomoucký a Zlínský kraj budou mít ale díky slabé koruně už příští rok k dispozici z evropských fondů navíc zhruba 100 milionů korun. Pokud kurz vydrží, do roku 2015 se přitom celková částka navýší o 400 milionů korun. 

Až o půl miliardy vyšší by mohl být i rozpočet pro ROP Jihozápad. Tady chtějí investovat peníze hlavně do stavby silnic v obcích. Mohlo by se tak zaplatit až 20 nových projektů. „Díky změně kurzu eura vůči koruně bude ROP vyhlašovat mimořádnou výzvu na začátku roku 2014, a to ve výši 200 milionů korun,“ uvedla ředitelka ROP Jihozápad Michaela Šímová. 

Celkový objem peněz pro celou Českou republiku pak podle ředitele Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava Ivana Matulíka naroste až o několik miliard korun. Jenže problém zřejmě bude všechny peníze vyčerpat. O dotace se může žádat do konce tohoto roku a v následujících dvou letech je třeba je utratit. 

Někde se k projektům nestihnou zájemci přihlásit nebo je včas dokončit. V takovém případě vyčleněné peníze Evropská unie neproplatí. Jinde, třeba na Severozápadě, dotace skoro na půl roku zamrzly kvůli policejnímu vyšetřování.

Česko mohlo od roku 2007 v regionálních operačních programech čerpat celkem 750 miliard korun. Jenže všechny peníze se nevyužily. Podle dřívějšího odhadu ministerstva pro místní rozvoj letos Česká republika neutratí až 30 miliard korun a za celé programové období by tato částka mohla činit 70 miliard korun. Po oslabení koruny hodnota nevyužitých dotací zřejmě ještě vzroste.