Indie se probouzí z ekonomického zázraku

Dillí - Za posledních deset let se sice chudoby v Indii zbavily desítky milionů lidí, nová střední třída si ale rychle zvykla na pohodlný život. A výjimečná společenská proměna se zadrhává, hlavně kvůli rostoucím cenám. V Indii natáčel zahraniční redaktor ČT Jakub Nettl.

Indie se ještě před pár lety považovala za novou ekonomickou mocnost Asie, která bude brzy konkurovat Číně. Loni se ale druhá nejlidnatější země světa dostala do výrazného útlumu a růst ekonomiky se do konce letošního března zpomalil na pět procent, nejméně za poslední desetiletí. A letos by na tom měla být Indie dokonce ještě hůř.

Indická ekonomika ve třetím kalendářním čtvrtletí mírně zrychlila meziroční růst na 4,8 procenta ze 4,4 procenta v předešlém kvartálu. Růst třetí největší asijské ekonomiky i tak ale zůstává už čtvrté čtvrtletí po sobě pod 5 procenty. Vláda přitom upozorňuje, že pokud se má vypořádávat s chudobou a vytvářet pracovní místa, je potřebný dvojnásobný růst. Zemi trápí vysoká inflace, ta brzdí podnikatelské investice a nežene lidi ani do nakupování.


Rozdíly mezi bohatými a chudými v Indii se zvětšují. Abilaš pochází z chudých poměrů, teď ale dokončuje vysokou školu v Dillí. Zatím bydlí skromně na univerzitní koleji. Už ale přičichl k pohodlnému životu. Pracuje pro senátora a míří výš. Chce auto a vlastní byt nebo dům. 

Řadí se k dvousetmilionové indické střední třídě, která se za posledních deset let skoro zdvojnásobila. Její příslušníci se stěhují do bezpečnějších čtvrtí a prostornějších bytů. Často se snaží rychle zapomenout, z jakých poměrů pocházejí. I na ně ale doléhá silné zdražování. 

Zbavit se bídy je proto stále těžší, 41 procent Indů i tak zůstává podle posledního průzkumu optimisty. Věří, že za dvacet let bude Indie nejsilnější světovou ekonomikou.