Chytrá taška se na letišti neztratí

Paříž - Francouzský výrobce letadel Airbus přišel s novým receptem, jak najít ztracená zavazadla. V rušném předvánočním období testuje systém sledování kufrů, který prý dokáže zabránit tomu, aby se odbavené zavazadlo zatoulalo.

Video Chytrá taška se neztratí
video

Chytrá taška se neztratí

Podle Airbusu se každou hodinu ve světě ztratí na 3 000 zavazadel. Ročně je to 26 milionů zatoulaných kufrů. Takzvanou chytrou tašku už ale nikdo na letišti neztratí, majitel totiž její polohu sleduje v mobilu. 

„Nová technologie usnadní cestu tisícovkám pasažérů. Pomocí ní budou mít lepší přehled o zavazadlech letečtí přepravci i sami cestující,“ představuje nový produkt manažer inovací Airbusu Jan Reh. 

Technologie Bag2go používá SIM kartu se senzorem. Na tašce nebo kufru vypadá jako čárový kód. Majitel zavazadla pak vloží údaje o letu do svého mobilu, který je elektronicky přenese do SIM karty v kufru. Pokud zavazadlo skončí ve špatném letadle, kufr to sám oznámí aerolinkám i svému majiteli. 

Jan Reh, manažer inovací:

„Snažili jsme se najít jednoduše ovladatelné řešení. Klasický štítek na kufry bude brzy minulostí. Nahradí ho elektronický displej, který ukáže, kam zavazadlo letí, a zároveň umí komunikovat s chytrými telefony.“


„Nepřišli jsme s ničím novým, jen jsme vylepšili už stávající technologii pro sledování a zjednodušili její obsluhu. Samotná letiště nepotřebují investovat do žádných dalších úprav,“ říká k tomu navíc Torsten Chudobba ze společnosti T-Systems. Nový systém tak aerolinkám ušetří miliardy na hledání ztracených zavazadel a taky za náhradu škod.