Lesy ČR poprvé „nalily“ šest miliard do státního rozpočtu

Praha - Státní podnik Lesy České republiky převedl do rozpočtu šest miliard korun. Firma tak poprvé v historii věnovala peníze ze svého zisku státu. Umožnila jí to novela zákona. Podobně přitom chtějí Lesy ČR postupovat i v dalších letech.

Novela zákona o státním podniku, která vstoupila v platnost 1. srpna, umožňuje státu čerpat peníze státních podniků do státního rozpočtu. Stát tak může získat až miliardy korun ročně. Předchozí právní úprava použití peněz ze státního podniku ve prospěch státního rozpočtu neumožňovala.

Ekonomický ředitel Lesů ČR Michal Gaube uvedl, že se podnik na transakci připravoval delší dobu. „Tyto finanční prostředky se podařilo naspořit díky kvalitnímu hospodaření podniku v posledních letech. S pravidelnými odvody části našich zisků do státního rozpočtu počítáme i v dalších letech. Jsem přesvědčen o správnosti takového kroku,“ prohlásil Gaube. V květnu měly Lesy ČR na účtech k volnému použití asi 17 miliard korun.

Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Šrámka letošní státní rozpočet s těmito penězi počítá. Plánované příjmy rozpočtu, jehož letošní schodek má činit 100 miliard korun, tak převod peněz od Lesů ČR neovlivní.

Faktický převod peněz na účet u České národní banky podnik učinil na základě vydaného rozhodnutí svého zakladatele, kterým je ministerstvo zemědělství, a po předchozím souhlasu vlády. Převod sumy již dříve schválila také dozorčí rada Lesů ČR. 

Lesům ČR do konce letošního října klesl hrubý zisk o 600 milionů na 4,7 miliardy korun. V únoru podnik oznámil, že za celý letošní rok čeká pokles zisku na 3,7 miliardy korun. Pokles zdůvodnil církevními restitucemi a snížením finančního majetku podniku odvodem šesti miliard korun do státního rozpočtu. Loni Lesy ČR zvedly zisk o 203 miliony na dosud nejvyšších 5,48 miliardy korun.