Razie v EGAPu skončila, policie si odvezla dokumenty

Praha – V sídle České pojišťovací společnosti (EGAP) dnes odpoledne skončila razie protikorupční policie, která začala včera. V České exportní bance ještě stále policie působí. Podle mluvčí EGAPu Hany Hikelové se policie zajímala o dokumentaci k obchodním případům z let 2005 až 2011. Vyšetřovatelé zatím důvody včerejšího zásahu nezveřejnili.

Zásah protikorupčního útvaru začal v EGAPu a v ČEBu ve středu ráno. Policisté si vyžádali materiály k více než 15 obchodním případům, údajně mezi nimi byly i některé dříve medializované kauzy, například financování výstavby skláren v Rusku. Pojišťovna na tento projekt loni na podzim přispěla třemi miliardami korun.

Mluvčí EGAPu uvedla, že společnost s policí maximálně spolupracovala: „Došlo k dobrovolnému předání požadovaných dokumentů. Zásah se týkal některých případů, kde i EGAP shledal mnohá pochybení. Proto má EGAP zájem na řádném došetření daných případů.“

Server Lidovky.cz dnes uvedl, že policisté hledali důkazy o případné trestné činnosti i u bývalého ředitele ČEB Lubomíra Pokorného. Do jeho éry spadají obchodní případy, o které se detektivové zajímají. Pokorný serveru řekl, že pobývá mimo ČR. 

Ministr financí v demisi Jan Fischer včera jednal se zástupci dozorčích rad obou společností. „I přes zásah policie jsem byl ujištěn, že nic nebrání tomu, aby banka a EGAP ve svém fungování pokračovaly,“ sdělil poté Fischer. Příslušným útvarům ministerstva zároveň uložil, aby bezodkladně požádaly orgány činné v trestním řízení o poskytnutí oficiálních informací.

Česká exportní banka a Exportní garanční a pojišťovací společnost pomáhají tuzemským firmám s expanzí do zahraničí a vývozem na tamní trhy. Podle informací ČT detektivové zasahovali i ve firmě PSJ Jihlava. Server lidovky.cz pak uvedl, že policie přijela i do turnovského Sklostroje (přečtěte si víc o včerejším zásahu).

Česká exportní banka má podporovat vývoz tak, že půjčuje peníze zahraničním subjektům, aby si tyto následně mohly koupit zboží a služby českých firem. „Tak tomu bylo například v případě Sklostroje Turnov, kdy banka poskytla úvěr do Ruska a ruská firma si poté objednala stroje na výrobu skla,“ říká redaktor ČT Jiří Hynek. Také stavební společnost PSJ Jihlava spolupracovala s ruským podnikem, který dostal úvěr od ČEB.

Státní úvěrová pojišťovna EGAP funguje od roku 1992 a pojišťuje vývozní úvěry spojené s exportem zboží a služeb z Česka proti teritoriálním a komerčním rizikům. Pojišťovna patří do systému státní podpory exportu. Od roku 1992 pojistila export za 650 miliard korun, jen v roce 2013 to bylo podle odhadů za více než 60 miliard.

Česká exportní banka (ČEB) je specializovaná bankovní instituce pro státní podporu vývozu nepřímo vlastněná státem. Vznikla v roce 1995 a tvoří nedílnou součást systému státní proexportní politiky. Posláním ČEB je podporovat český vývoz a znalost České republiky ve světě, což má vést k podpoře celkové konkurenceschopnosti ČR. Ke konci roku 2012 měla Česká exportní banka rozpůjčováno necelých 70 miliard korun, téměř polovina z toho připadá na Rusko.