Spojené státy mají tentokrát peníze až do září

Washington - Americký Senát schválil zákon o státních financích. Zemi do konce září zajistí v přepočtu 22 bilionů korun. Po Kongresu ho ale ještě musí podepsat prezident Obama, a to nejpozději zítra. Zákon zmírňuje některé rozpočtové škrty z minulého roku - letos by tak mělo jít na domácí a vojenské programy víc peněz. 

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: Arno Burgi

Dosavadní prozatímní dohoda, která ukončila říjnovou rozpočtovou krizi, zajišťovala vládě peníze jen do 15. ledna. Zákon zmírňuje některé automatické rozpočtové škrty, které loni začaly platit jako důsledek neshod z předchozích let, kdy se rozdělený Kongres nebyl schopen dohodnout na hlubších rozpočtových reformách.

Pro schválení státních výdajů hlasovalo 72 senátorů, 26 jich bylo proti. Již ve středu odsouhlasila zákon o pokrytí státních výdajů do letošního září Sněmovna reprezentantů. Na znění zákona a jeho parametrech se vyjednávači obou parlamentních stran dohodli v pondělí.

Samuel Sharon Farr, kalifornský kongresman

„Neusněme na vavřínech. Nesmíme zapomínat, že i přes dnešní úspěch nemá Amerika dostatek finančních prostředků. Musíme stále vymýšlet nové škrty a najít oblasti, kde se dá ušetřit. Zároveň ale nesmíme nechat skomírat trhy. Uvědomme si, že hazardujeme především s osudy těch nejchudších.“


Nová dohoda stanoví celkové federální výdaje pro rozpočtový rok 2014 na 1,012 bilionu dolarů (20,2 bilionu korun) a pro rok 2015 na 1,014 bilionu. Pro příští rok to je kompromis mezi požadavkem republikánů na 967 miliard dolarů a 1,058 bilionu, které chtěli demokraté. V letošním fiskálním roce by mělo jít na domácí a vojenské programy více peněz.