Šmelili s bitcoiny, skončili v poutech

Washington - Američtí vyšetřovatelé zadrželi dva provozovatele burzy s internetovou měnou bitcoin. Obviňují je z toho, že chtěli prodat milion dolarů v této virtuální měně uživatelům nákupního portálu Silk Road. Na něm šlo za bitcoiny obstarat i drogy nebo vraždy na objednávku. Proto úřady už v září tyto stránky uzavřely.

Úřady v neděli zadržely generálního ředitele burzy BitInstant.com Charlieho Shrema. Dnes pak zadržely i druhého muže - Roberta Faiellu, který mu měl s machinacemi s virtuální měnou pomáhat. 

Podle textu obvinění Shrem měnil hotovost za bitcoiny, které pak Faiella pod přezdívkou BTCKing nahrával na nelegální server Silk Road. Oba čelí obvinění z praní špinavých peněz a také z nelegálních peněžních převodů. 

Bitcoin

Tuto virtuální měnu vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář používající pseudonym Satoši Nakamoto. Hodnota bitcoinu za dobu jeho existence prudce stoupla, loni na podzim se přehoupla dokonce přes 1000 dolarů. 

Bitcoin oceňuje většina uživatelů pro jeho anonymitu. Jeho kritici ale varují před možnými úskalími - kvůli nedostatečným kontrolám prý není možné zabránit zneužívání měny k nelegálním činnostem. V internetovém obchodě Silk Road se daly bitcoiny údajně využít pro nákup drog nebo najímání zabijáků.

Na bitcoinu je založena ale i řada legálních investičních fondů a obchoduje se s ním na specializovaných burzách. Měnu dokonce přijímají i některé obchody, dá se za ní koupit stále více zboží - od letenek přes vánoční stromky až po biopivo.

Bitcoin je navržen tak, aby ji nikdo nemohl ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky. Kybernetickou měnu „tiskne“ síť počítačů. Nové mince se uvolňují stabilním tempem, avšak stále pomaleji. Počet jednotek v oběhu totiž bude konečný. Celkem se jich vydá 21 milionů, poslední bitcoiny by se měly do oběhu dostat kolem roku 2140.