Ministerstvo financí prodělalo při přeprodeji zahraničních pohledávek miliony

Praha – Nejvyšší kontrolní úřad podává trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli vymáhání zahraničních pohledávek ministerstvem financí. Ministerstvo uzavřelo u některých pohledávek takzvané deblokační smlouvy, které měly zajistit vymáhání pohledávek třetí stranou nebo jejich odprodej. Deblokátora přitom ve všech kontrolovaných případech zvolilo bez výběrového řízení. Například v roce 1999 ministerstvo postoupilo deblokátorovi, jehož základní kapitál byl jen 100 000 korun, pohledávku ve výši 20 milionů dolarů. Smlouva přitom neobsahovala dostatečné záruky, ministerstvo, které mělo původně inkasovat 15 milionů dolarů, tak nakonec od firmy nezískalo ani korunu.

Podle úřadu mohla být porušena povinnost při správě cizího majetku. Porušení rozpočtové kázně se týkalo 2,6 milionu korun. Ministerstvo financí při vymáhání zahraničních pohledávek není úspěšné, uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková na základě kontroly za roky 2011 a 2012.

Nejvyšší kontrolní úřad zkontroloval, jak ministerstvo financí spravovalo zahraniční pohledávky České republiky civilního charakteru a jak zajišťovalo jejich návratnost. Na konci roku přitom ministerstvo spravovalo takovéto pohledávky za přibližně 16 miliard korun. V letech 2011 a 2012 přitom ministerstvo získalo z těchto zahraničních pohledávek pouze 299,3 milionu korun.

Ministerstvo financí uzavřelo u některých pohledávek smlouvy, které měly zajistit vymáhání pohledávek třetí stranou nebo jejich odprodej třetí straně. V kontrolovaném období let 2011 a 2012 mělo ministerstvo uzavřeno jedenáct takových takzvaných deblokačních smluv, kontroloři prověřili sedm z nich. Zjistili, že ve všech kontrolovaných případech ministerstvo vybralo deblokátora bez výběrového řízení. Ve čtyřech případech ministerstvo neinkasovalo nic, ve zbývajících třech jen minimální částky.

Například v roce 1999 ministerstvo postoupilo deblokátorovi pohledávku za Ruskou federací ve výši 20 milionů amerických dolarů. Základní kapitál deblokátora byl jen 100 tisíc korun, smlouva mezi ním a ministerstvem přesto neobsahovala dostatečné zajišťovací instituty ani záruky. Ministerstvo mělo původně inkasovat 15 milionů dolarů, nakonec se ale s deblokátorem dohodlo na částce 5 milionů USD. Ani tu ale deblokátor nezaplatil a ministerstvo dlužnou částku nechalo promlčet.

NKÚ poukázal na paušální platby za správu zahraničních pohledávek u jedné z bank, které jsou podle úřadu vysoké a u většiny účtů neodrážejí skutečnou pracnost při jejich vedení. Nehospodárně podle kontrolorů ministerstvo postupovalo také tím, že nechalo za 2,2 milionu korun vytvořit a přitom nikdy nevyužívalo systém pro správu pohledávek.

Ministerstvo financí oznámilo, že závěry NKÚ jednoznačně respektuje a v souvislosti s trestním oznámením policii poskytne součinnost. „Ministr také chce znát celkovou částku, kterou se podařilo získat ze zahraničních pohledávek zpět do státního rozpočtu včetně potřebných detailů rozhodnutí o prominutí pohledávek,“ uvedl mluvčí ministerstva Marek Zeman.

Ministerstvo financí ze zahraničních pohledávek inkasovalo v letech 1997 až 2013 celkem 46,76 miliardy korun, vyplývá z jeho údajů. Od roku 1998 do konce předloňska přitom hodnota pohledávek klesla o víc než sto miliard korun, ze 122 na 16 miliard. Rozdíl mezi příjmy z pohledávek a jejich hodnotou představují podle MF odpisy a speciální pohledávky.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že za jeho působení nebyla podepsána žádná deblokační smlouva bez výběrové řízení, který by byla nevýhodná pro stát. „Od roku 2007 jsem radikálně změnil systém vymáhání zahraničních pohledávek. Místo služeb deblokátorů jsem preferoval přímé jednání se státy s cílem zvýšit transparentnost, snižovat náklady a zvyšovat výtěžnost pro stát,“ uvedl.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který byl ministrem financí v letech 2002 až 2006, k tomu na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že problematické byly především smlouvy uzavřené ještě před jeho nástupem na ministerstvo. „Řešili jsme smlouvy uzavřené v minulosti a já osobně jsem na ministerstvu identifikoval problémy, a dokonce jsme kontaktovali polici. Jsem přesvědčen, že smlouvy, které se uzavíraly za mého působení nemohou být takto problematizovány,“ uvedl premiér.

Novým ředitelem Finančního analytického útvaru ministerstva financí se dnes stal Libor Kazda (44). Dosavadní ředitel Milan Cícer z rodinných důvodů požádal o přeřazení na českobudějovické územní pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.