Konec „Ryby sladkovodní“. Jurečka zrušil tendry za stovky milionů

Praha - Ministr zemědělství Marian Jurečka zrušil či pozastavil několik výběrových řízení v celkové hodnotě několika stovek milionů korun. V zájmu úspor resort například vypoví stávající smlouvy na marketingové a mediální služby, přestane také mezi lidmi propagovat konzumaci sladkovodních ryb. Mezi pozastavenými zakázkami je pět z oblasti informačních technologií v celkové hodnotě 600 milionů.

Právě v oblasti IT zakázek zjistil v minulosti Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) největší pochybení. Podle informací ČT finanční úřad v souvislosti s tím uložil ministerstvu rekordní pokutu přesahující půl miliardy korun.

Protože se jedná o přímé i nepřímé pokračování kritizovaných projektů, přistoupil Jurečka ve spolupráci s IT odborníky na zásadní přeformulování podmínek zadávacího řízení tak, aby se už v budoucnosti plýtvat s penězi nemohlo.

Minulá kampaň na ryby nefungovala

Ministr zrušil také marketingový projekt na propagaci konzumace sladkovodních ryb za 60 milionů, hrazený z evropských fondů. „Původní projekt směřoval na utracení peněz například na pronájem anglického autobusu double-decker, nákupy filetovacích nožů, pepřenek či holinek,“ uvedl k projektu „Ryba sladkovodní“ Jurečka.

Výlov rybníka Hnačov na Klatovsku
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Eret

„To považuji za zcela nehospodárné plýtvání penězi, zejména ve chvíli, kdy se po předchozí kampani na “Rybu domácí„ v hodnotě 150 milionů korun prodeje ryb v zásadě nezměnily,“ dodal. Resort podle něj bude muset v souvislosti s touto zakázkou 30 milionů Evropské komisi vrátit. Ministr navrhne, aby ušetřené peníze byly použity na investice rybářských podniků do modernizace.

„Problematické“ smlouvy pocházejí z dob ODS

Zrušeny byly také dvě zakázky na zajištění mediálního a marketingového servisu pro ministerstvo zemědělství, každý zhruba za jeden milion. Ministerský mluvčí Hynek Jordán potvrdil dřívější Jurečkovo vyjádření, že problematické smlouvy pocházejí ze starší doby než z působení jeho předchůdce Miroslava Tomana. Před Tomanem ministerstvo vedli zástupci občanských demokratů Petr Bendl a Ivan Fuksa.

Jurečka po svém nástupu do čela ministerstva na přelomu ledna a února oznámil, že do odvolání pozastavuje vypisování a přidělování veřejných zakázek a smluv, jejichž hodnota přesahuje půl miliardy korun. U těchto tendrů si nechal znovu předložit podklady ke smlouvám s tím, že až podle nich rozhodne o dalším postupu.