Chilští vinaři se vrací k tradicím a nabízí luxusní vína

Santiago de Chile - Chile je ve světě považováno za vývozce zejména cenově dostupných vín. Nová generace vinařů se ale vydala směrem prvotřídní kvality za vyšší cenu. Při výrobě vína se vrací k tradičním postupům a na trh přichází s víny, která nejsou dostupná každému. Většina takto vyrobených vín míří pouze do vinařských butiků v San Franciscu, New Yorku nebo Londýně, jejich cena nejde pod 40 dolarů za láhev.

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: VICROR ROJAS

Od 16. století jsou v Chile jedny z nejznámějších vinařských oblastí na světě. Právě tam totiž kdysi španělští osadníci přivezli vinnou révu z Evropy. Teď se nová generace vinařů chystá zašlou slávu chilského vína oprášit. Skupují opuštěné vinice a chtějí naplno využít jedinečnosti tamní půdy a starých pěstitelských znalostí.

Ilustrační foto

„Máme speciální komposty, ze kterých pak hnojíme naše vinice. Necháváme v nich hnít různé bylinky a trus z vybraných zvířat. Půda se pak sama revitalizuje a je v ní víc energie. Proto z ní pak rostou kvalitnější hrozny,“ říká výrobce biodynamických vín Almaro Espinoza. „Vše se vlastně používalo dávno a dnes se k tomu pouze vracíme. Máme zvířata, která chováme přirozeně, používáme přírodní mikroorganismy, vlastní hnůj a žádná chemická hnojiva. To je náš úspěch,“ doplňuje biodynamický expert Jorge Castillo, Lapostolle.


Video Chile cílí na bohaté milovníky vína
video

Chile cílí na bohaté milovníky vína

Chilským vinařům se za pomoci těchto postupů daří vyrábět vína, která mají šanci získat většinu cen a drží si prestiž u světových znalců. Vinaři sází i na osvědčené nádoby, ve kterých dělali víno jejich předci, hlavně na dřevěné sudy nebo kameninové hrnce. „Cílem je, aby se do sklepů dostaly sudy naplněné vínem z těch nejčistších a nejpřirozeněji zpracovaných hroznů,“ uvedla Andrea Leon, mluvčí vinařství Lapostolle. Takto vyráběná chilská vína svou jedinečnost ovšem odráží i v ceně.