Francouzská loď Sevastopol bude brázdit ruské vody, sankcím navzdory

Praha – Evropa sice stále zavádí nové sankce vůči Rusku, jenže kdyby byly opravdu tvrdé, zasáhly by stejnou silou i ji. To dokazuje také případ francouzských lodí Mistral. Paříž totiž dodávku ruské armádě odmítla zrušit.

Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Vyshinsky Denis

Jednu válečnou loď, kterou si Rusko před pár lety nechalo postavit od Francie, pojmenovalo po krymském přístavu – Sevastopol. Washington chce, aby Paříž kvůli tlaku na Moskvu kontrakt zrušila, Mistral to nejspíš nezastaví. 

Russia Today před rokem při spouštění na moře první ze dvou lodí mluvila o oboustranně výhodném obchodu. Francie měla kromě víc než miliardy eur získat stovky pracovních míst a Rusko zase nejmodernější obojživelné lodě schopné unést 16 helikoptér a 40 tanků. 

Rusko se přitom nebojí říct, že Brusel pro něj přestává být důvěryhodným partnerem. „Všechno se snaží převrátit a smazat odpovědnost ukrajinského režimu, kterému sami pomohli k moci,“ říká ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. 

Video Horizont ČT24: Drží Kreml Evropu v ekonomickém šachu?
video

Horizont ČT24: Drží Kreml Evropu v ekonomickém šachu?

Rusové si oblíbili evropské realitní trhy

Rubly si za poslední roky omotaly krizí sužovanou Evropu kolem prstu. Aby Moskva sankce pocítila, muselo by Německo omezit závislost na ruském plynu a Británie zablokovat ruská bankovní konta a majetek. „Kupují si tady nemovitosti, protože vědí, že o ně nikdy nepřijdou,“ vysvětluje majitel britské realitní kanceláře Gary Hersham. 

Část Rusů si ale raději vybírá slunné Španělsko. Tady patří mezi tři největší zájemce o nemovitosti – hlavně ty luxusní. A peníze sem vozí i ruští turisté, jen loni jich přijelo o 30 procent více. 

Rusko zatím posiluje vztahy s Čínou – domlouvá investice na Krymu a příští týden by měl Vladimir Putin v Pekingu podepsat smlouvu o dodávkách ruského plynu. A tak zatímco se evropské země snaží ze sankcí vykroutit, Moskva nenápadně vyšlapává novou hedvábnou stezku. 

Francouzské lodě putují do Ruska

Lodě Mistral jsou víceúčelové a mohou dopravovat vrtulníky a tanky. Smlouva o jejich dodání byla uzavřena v červnu 2011 a zahrnuje dodávku dvou lodí třídy Mistral – Vladivostok a Sevastopol – v hodnotě 1,2 miliardy eur (skoro 33 miliard korun). Ruské ministerstvo obrany už v březnu Paříž varovalo, že v případě stornování prodeje by musela zaplatit cenu kontraktu a dodatečnou sankci.