Rodiče většinou nezapomenou děti za vysvědčení odměnit

Praha - Obchodníky čeká první vrchol sezony. Na 63 procent českých rodičů se totiž chystá nakoupit dětem dárky za vysvědčení. Vedou hračky, oblečení ale i elektronika. Za poslední školní den utratí každý z nich v průměru pět set korun.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: iStock/hurricanehank

Ačkoliv ne všem školákům bude po vysvědčení do smíchu - obchodníci se radují už teď. „Já bych chtěla takovou hračku, která vyrábí ledovou tříšť a zmrzlinu!“ přeje si Julie Křížková. I ředitel sítě hračkářství Sparkys Richard Vlček potvrzuje, že jejich firma zažije vrchol prodejů. 

Například v supermarketech pak rozšiřují nabídku řezaných květin. „Máme tady speciální kytice pro paní učitelky, a taky jsme vystavili bonboniéry,“ dodává Jitka Plchová z Teska. Nejvíc na odbyt teď jdou takzvané venkovní hračky, které je možné používat i ve vodě. U některých hraček dokonce i učitelé ocení, že je rodiče svým dětem pořizují až teď na prázdninové hry, a ne v průběhu školního roku do třídy. 

Skromnější slovenští rodiče

Peníze dává za dobré známky v Česku každý čtrnáctý rodič, v Polsku dostane finanční odměnu dvakrát tolik dětí, naopak na Slovensku dávají peníze za školní výsledky jen tři procenta rodičů. Prarodiče jsou navíc ke školákům obecně štědřejší. 

Odměnu za vysvědčení podle letošních průzkumů pořídí svým dětem dvě třetiny dospělých. To na Slovensku jsou rodiče přísnější - téměř polovina z nich dětem za vysvědčení nedá letos vůbec nic.