Na Bank of America dolehl stín krize, zaplatí pokutu skoro 17 miliard USD

Washington – Bank of America zaplatí rekordní pokutu 16,65 miliardy dolarů (zhruba 349 miliard korun) za machinace s hypotečními cennými papíry z let 2007 až 2009. Druhá největší banka v USA se na vyrovnání už dohodla s americkou vládou. Téměř 10 miliard pošle v hotovosti, zbylých asi 7 miliard dolarů jsou úlevy pro dlužníky, kteří se potýkají s problémy.

Bank of America se stala největší mouchou, jež uvízla v pavučině rozsáhlého vyšetřování americké vlády. Ta se snaží dopátrat viníků ekonomické krize, kterou odstartoval právě krach trhu s hypotékami. Obžaloba se domnívá, že Bank of America se na něm svými spekulacemi výrazně podílela. Teď za to má už poněkolikáté zaplatit.

„Ano, banka dělala špatné věci, ale i tak je tenhle trest nefér. Protože tohle byla věc jednotlivců – vedení banky. Ale platí za to celá společnost, respektive její akcionáři. Všechny soudy a žaloby kolem hypoték je stály už skoro 70 miliard dolarů,“ postěžoval si prezident a generální ředitel Mendon Capital Anton Schulz.

Na vedení ovšem dojde taky. Současně s řízením proti celé firmě totiž úřady prověřovaly i aktivity bývalého finančního ředitele Angela Mozila. Právě on měl být zodpovědný za to, že banka nesprávně informovala zákazníky o zajištění hypotečních dluhopisů, které měly ve skutečnosti výrazně nižší hodnotu.

Video Rekordní pokuta pro Bank of America
video

Rekordní pokuta pro Bank of America

Podle dohody banka svoje chyby ohledně poskytování informací o kvalitě podkladových aktiv hypotečních dluhopisů uzná. Většinu z nich však prodávaly společnosti Countrywide Financial a Merrill Lynch, které Bank of America koupila. Někteří pozorovatelé se domnívají, že na akvizici měl dílčí podíl i tlak vládních úřadů na vrcholu krize v roce 2008.

Tažení proti hypotečním bankám vedou americké úřady od roku 2011. Pokut už rozdaly celou řadu – naposled minulý měsíc 7 miliard dolarů pro americkou Citigroup. Smutný rekord dosud držela největší americká banka JP Morgan, která loni zaplatila 13 miliard dolarů.