Americký soud: Plán Argentiny na výměnu dluhopisů je nezákonný

New York – Plán argentinské vlády převést dluhopisy z USA do své země, a obejít tak rozhodnutí americké justice označil soudce newyorského soudu Thomas Griesa za nelegální. Buenos Aires nicméně z pohrdání soudem neobvinil. Nepomohlo by to podle něj vyřešit spor s investory, kvůli němuž se Argentina podruhé za skoro dvanáct let dostala do platební neschopnosti.

Zdroj: ČTK/imago stock&people Autor: imago stock&people

Argentina má v úmyslu požádat majitele dluhopisů vydaných podle zahraniční legislativy, aby si je vyměnili za dluhopisy nové. Ty by měly stejnou hodnotu, ale řídily by se argentinským právem. Argentina by tak mohla zaplatit věřitelům, kteří po bankrotu v roce 2002 přistoupili na výměnu dluhopisů. Soudce Griesa totiž placení této části dluhu zablokoval a země se poté ocitla v platební neschopnosti.

Výměna dluhopisů by Argentině umožnila obejít verdikt, podle něhož musí nejdříve zaplatit úrok investorům, kteří po minulém státním bankrotu na podmínky restrukturalizace odmítli přistoupit a požadují úhradu splátek v plné výši (čtěte víc).

Návrh na výměnu dluhopisů by však podle Griesy porušil jeho nařízení. „Je to nezákonné a soud nařizuje, že to nemůže být provedeno,“ prohlásil soudce. Neřekl ale, že by se Argentina dopustila pohrdání soudem, přestože tak na soud naléhali dva přední žalující věřitelé. Toto zjištění by podle Griesy nijak nepřispělo k hledání dohody mezi stranami.

Majitelé nevyměněných dluhopisů by od Argentiny měli dostat zhruba 1,3 miliardy dolarů. Země tvrdí, že nemůže splátku uskutečnit. Investory, jimiž jsou americké hedgeové fondy, nazývá „supími“, protože nechtějí své dluhopisy vyměnit za cenné papíry s nižší hodnotou.