Samsung uspěl v dílčím sporu s Applem, nemusí omezovat nabídku v USA

Washington - Americký soud zamítl požadavek firmy Apple, která chtěla v USA zakázat prodej některých mobilů a tabletů konkurenčního výrobce Samsung. Jeden z řady patentových sporů mezi oběma největšími světovými výrobci smartphonů skončil vítězstvím pro jihokorejskou firmu. Té nicméně již letos soud nařídil zaplatit odškodné za porušení tří patentů amerického technologického giganta.

Tomu dal začátkem května soud za pravdu, že Samsung porušil trojici patentů vlastněných firmou Apple, a nařídil Jihokorejcům zaplatit jako odškodné téměř 120 milionů dolarů (2,5 miliardy korun). Apple v souvislosti s těmito patenty požadoval zákaz prodeje smartphonů a tabletů, které patentované technologie obsahovaly.

Soudkyně Lucy Kohová však podle agentury Reuters požadavek zamítla, neboť Apple podle ní neprokázal, že jeho pověst jako inovátora na poli mobilních technologií bude nezvratně poškozena, pokud nebude zákaz uplatněn. 

Zástupci ani jedné z firem se k verdiktu nevyjádřili. Samsung se předloni stal největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Z první příčky sesadil právě svého amerického rivala Apple. Samsung a Apple vedou od dubna 2011 řadu sporů ohledně patentů souvisejících s chytrými telefony a tablety. Právní bitvu odstartoval Apple, když obvinil Samsung, že „otrocky“ kopíruje jeho přístroje iPhone a iPad. Samsung na to reagoval žalobami na Apple.

Ilustrační fotoV USA dosud běží spor o několik patentů, za jejichž porušení měla asijská společnost soudem předloni nařízeno zaplatit odškodné 930 milionů dolarů. Samsung se však proti verdiktu odvolal. Patentové spory mezi oběma firmami probíhaly i v jiných zemích, Apple se ale se Samsungem letos dohodl na tom, že všude mimo USA je ukončí.