Kvůli nelegálnímu sázení na webu přichází stát ročně o stovky milionů

Praha - Kvůli nelegálnímu sázení na internetu veřejné rozpočty ročně přicházejí asi o 600 milionů korun, spočítal Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Státní dozor nad loteriemi je podle něj neúčinný a neefektivní. Sázení na internetu podle NKÚ nelegálně provozuje řada společností, které ale ze svých zisků nedělají odvody. „Ministerstvo financí ani finanční úřady dosud ani jednou toto nelegální podnikání nepostihly,“ upozornila mluvčí NKÚ Olga Málková. Ministerstvo si podle svého vyjádření nevyhovující stav uvědomuje, problémem je podle úřadu 24 let starý zákon, nový MF připravuje.

Celkové roční příjmy z odvodů za loterie se v letech 2010 až 2013 pohybovaly od 5,4 do 8,3 miliardy korun. Systém správy a kontroly odvodů za loterie je neefektivní, neúčinný a administrativně náročný, míní kontrolní úřad. Jednou z hlavních příčin výpadků příjmů veřejných rozpočtů jsou podle něj nevyhovující zákony a technické standardy ministerstva financí. NKÚ poukázal na to, že odvody z provozování loterií ve výši 22 procent v Česku nedosahují úrovně v jiných zemích a například na Slovensku jsou vyšší o sedm procentních bodů.

Podle ministerstva bude nový zákon umožňovat provozování hazardních her právnickým osobám se sídlem v jiném členském státě EU. „Tímto je očekáván zvýšený výnos odvodů do státního rozpočtu minimálně ve výši jedné miliardy korun,“ uvedlo ministetrstvo. Nový loterijní zákon po vypořádání připomínkových řízení předloží MF vládě.

Úřad podal trestní oznámení kvůli výdajům ministerstva za informační systém

Trestní oznámení NKÚ podal kvůli výdajům za poradenské a právní služby, hlavně za informační systém pořízený ministerstvem financí na podporu státního dozoru. Systém stál 2,7 milionu korun, ale jeho cena se dodávkami zadanými bez otevřené soutěže postupně zvýšila na desetinásobek. Systém přitom podle kontrolního úřadu nelze efektivně využít a některé jeho funkce ministerstvo nevyužívalo, přestože za ně zaplatilo. „NKÚ také ohlásil příslušným finančním úřadům podezření na porušení rozpočtové kázně ve výši téměř 33 milionů korun,“ uvedla Málková.

Video Události: Kvůli nelegálnímu sázení na webu přichází stát ročně o stovky milionů
video

Události: Kvůli nelegálnímu sázení na webu přichází stát ročně o stovky milionů

MF uvedlo, že připravuje technické řešení „centrálního monitorovacího systému“, který bude založen na sběru a archivaci provozovateli povinně přenášených herních a finančních dat. Orgány správního dozoru tak získají dálkový, nepřetržitý a zabezpečený přístup k průběžné kontrole. „Systém, který bude ve správě MF, bude zároveň využíván správcem odvodů, čímž bude zaručena maximální efektivita a průkaznost správnosti finančních dat ve vztahu k provozovaným hazardním hrám,“ uvedl mluvčí MF Radek Ležatka.

Úřad také zmínil, že finanční úřady nemají podklady pro ověření údajů v odvodových přiznáních, která podávají provozovatelé hracích automatů. Nemají totiž od ministerstva financí a obcí přesné a úplné informace o počtech provozovaných automatů. „Chybovost systému správy odvodů dokládá fakt, že jen u malého kontrolovaného vzorku 74 odvodových přiznání kontroloři našli nesrovnalosti ve výši 68 milionů korun, které pramenily z rozdílů v údajích o povolených a o přiznaných automatech,“ uvedla Málková.

NKÚ upozornil také na to, že kontroloři nezjistili ani jeden případ, kdy by ministerstvo financí zrušilo povolení provozovat hrací automat kvůli porušování pravidel. Někteří provozovatelé přitom podle NKÚ porušili předpisy víc než padesátkrát, a tři dokonce víc než stokrát. Ministerstvo prý také nemá žádné informace o tom, jak státní dozor vykonávají obce.

Loterijní daň činí 20 procent, až čtvrtinu z toho mohou legální provozovatelé loterií a kurzových sázek poskytnout na mládežnický sport prostřednictvím ČOV. Učinily tak například společnosti Sazka, Tipsport, Chance nebo Českomoravská loterijní. Prvních 90 milionů korun již ČOV obdržel a rozdělil jednotlivým svazům. V letošním roce pak olympijský výbor počítá se ziskem až 400 milionů.


O peníze tak přichází i čeští sportovci, legální provozovatelé loterií a kurzových sázek totiž posílají na podporu pohybových aktivit až čtvrtinu takzvané loterijní daně. To znamená, že sportovci ročně přicházejí až téměř o čtvrt miliardy, které by jinak putovaly z odvedených daní Českému olympijskému výboru. „Sport mládeže je dlouhodobě podfinancován, proti roku 1995 máme pětkrát víc obézních dětí. Přitom 250 milionů za rok znamená až o 50 tisíc sportujících dětí více. Nelegálové na sportu parazitují,“ upozornil předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Ministerstvo financí proto připravuje nové předpisy, na základě kterých by se zahraniční on-line provozovatelé museli registrovat a platit v Česku daně. Nový zákon by měl platit od ledna 2016. Nyní loterijní zákon povoluje provozování sázkových her a loterií pouze právnickým osobám se sídlem v ČR. Tento požadavek je ale v rozporu se smlouvou o volném pohybu zboží a služeb v rámci EU. ČR se zavázala požadavek odstranit do 1. ledna 2014, poté požádala o prodloužení lhůty o jeden rok.

Seznam firem, které na internetu provozují loterii legálně, je k dispozici na webu MF


Ministerstvo financí zároveň upozorňuje, že u nelegálních provozovatelů loterií a podobných her není možné sázet, a to ani po internetu. „Vzhledem k tomu, že zahraniční sázkové kanceláře nemají od příslušného orgánu uděleno povolení k provozování loterií, jsou tito provozovatelé nelegální a sázejícím hrozí vysoká pokuta až do výše 10 milionů korun,“ varoval už dřív sázkaře resort. Nedávno dokonce za takové sázení padla i první pokuta.