Ceny potravin a nápojů v srpnu znovu navýšily inflaci

Praha - Ceny zboží a služeb v srpnu mírně stoupaly. Ve srovnání s červencem zrychlily zhruba o jednu desetinu. Na výsledné hodnotě 0,6 procenta se podepsalo v první řadě opět zdražení potravin – a nově také nealkoholických nápojů. Údaje o inflaci dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici očekávali stagnaci meziroční inflace na červencových hodnotách.

Zdroj: ISIFA/EPA Autor: Julian Stratenschulte
Video Lidé si meziročně připlatili za mléčné výrobky či oblečení
video

Lidé si meziročně připlatili za mléčné výrobky či oblečení

Na zrychlení meziročního růstu cen mělo mezi potravinami největší vliv zdražení rýže, vajec, rostlinných tuků nebo citrusů. Také ceny čokolády a čokoládových výrobků přešly z poklesu 1,2 procenta v červenci do růstu o 7,7 procenta v srpnu. „Ke zrychlení meziročního cenového růstu došlo i v oddíle odívání a obuv v důsledku zvýšení cen oděvů o 2,9 procenta,“ uvedl ČSÚ. 

Riziko, že by se česká ekonomika propadla do deflace, se Podle Patrika Rožumberského z UniCredit Bank ještě více vzdálilo a nyní se dá považovat za mizivé. Průměrnou inflaci za celý letošní rok odhadl na 0,4 procenta, což by bylo nejméně od roku 2003. Setrvání inflace na relativně nízkých hodnotách znamená, že domácnosti v reálném vyjádření utratí více, což bude mít pozitivní vliv na tempo ekonomického růstu.

Patrik Rožumberský, analytik UniCredit Bank: „Zrychlení inflace v srpnu na letos zatím nejvyšší hodnotu bylo z pohledu odhadu trhu nečekané.“

David Marek, analytik Deloitte. „Inflace se velmi pomalu začíná zvyšovat. Její cestu vzhůru brzdí vývoj cen v zahraničí, když Slovensko a Polsko se ocitly v deflaci a v eurozóně inflace klesla téměř k nule.“


Na samotném meziročním růstu spotřebitelských cen se pak nejvíce podepsalo zdražení mléka, sýrů, jogurtů nebo medu. Nižší než loni byly naopak zejména ceny brambor (o 41,1 procenta) a jablek (o 21,5 procenta). 

Hlavně kvůli zlevnění elektřiny proti loňsku o 10,4 procenta se snížily ceny za bydlení. Zdražil ale zemní plyn, čisté nájemné, vodné a stočné, teplo a teplá voda. Meziroční pokles cen pokračoval v oddíle pošty a telekomunikace v důsledku snížení cen telefonických a telefaxových služeb o 3,3 procenta a mobilních telefonů o 19,5 procenta.

Více nás stály také dovolené a finančí služby

Proti předchozímu měsíci zlevnila v srpnu hlavně plodová zelenina, brambory, peckoviny a bobuloviny. Lidé zaplatili méně také za mléko, sýry, jedlé oleje, drůbež, lihoviny, víno, pivo nebo obuv.

Naopak proti červenci zdražily hlavně dovolené a finanční služby. Mezi potravinami se zvýšily zejména ceny citrusů (o 20,4 procenta), čokolády a čokoládových výrobků, nealkoholických nápojů, jogurtů, vajec, běžného pečiva a rýže. „Ceny zboží úhrnem klesly o 0,3 procenta, zatímco ceny služeb o 0,3 procenta vzrostly,“ dodal ČSÚ.

Kromě potravin zdražuje v obchodech i oblečení a obuv.Tady ale ekonomové připisují vinu hlavně slabé koruně. Kvůli loňské intervenci České národní banky stojí teď euro přes 27, 50. Takovou pomyslnou brzdou vyššího zdražování jsou ceny elektřiny nebo telefonování.