Soud: Uber může v Německu zase fungovat

Berlín - Vozy alternativní taxislužby Uber mohou v Německu dál jezdit, informuje o tom server deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Soud ve Frankfurtu nad Mohanem totiž zrušil předběžné opatření, které činnost americké společnosti v zemi zakazovalo. Ovšem německé klasické taxislužby, které o zablokování Uberu v Německu usilovaly, se stejně budou domáhat svého cíle v běžném soudním řízení.

Frankfurtský soud na konci srpna ve zrychleném řízení rozhodoval o stížnosti Taxi Deutschland a nakonec rozhodl, že Uber porušuje zákon o přepravě osob. Vydal proto předběžné opatření, jímž zakázal fungování Uberu v celém Německu pod hrozbou pokuty do výše 250 000 eur (6,9 milionu korun) za každou uskutečněnou jízdu.

Podle sdružení německých taxislužeb Taxi Deutschland představuje Uber nekalou konkurenci pro taxikáře. Taxislužby tvrdí, že řidiči spolupracující s Uberem nemají koncesi pro provozování taxi ani neplatí dražší povinné ručení, které je spojeno s provozováním osobní dopravy.

Teď však soud předběžné rozhodnutí stáhl. Vyhověl tak požadavku právníků Uberu, kteří tvrdili, že není důvod pro zrychlené řízení a že se věc může rozhodnout ve standardním soudním sporu.

O UBERU

  • Aplikace Uber umožňuje zákazníkům, kteří si ji stáhnou do mobilního telefonu, spojit se přímo s registrovanými řidiči, kteří je odvezou na určené místo. Aplikace slouží i jako taxametr a platební nástroj.
  • Uber byl založen v San Francisku v roce 2009 a jeho tržní hodnota se po červnovém zvýšení kapitálu pohybuje kolem 18 miliard dolarů (379 miliard korun). Firma se označuje za trh, který zprostředkovává kontakt mezi řidiči a zákazníky, nikoli za přepravní službu.
  • Přesto přístup Uberu v řadě evropských měst narazil na regulaci trhu s dopravními službami. V červnu proti ní protestovali taxikáři v řadě evropských měst - tvrdili, že služba pro ně představuje nelegální konkurenci. Radnice v Berlíně a Hamburku službu Uber zakázaly, protože její řidiči neměli povolení pro přepravu cestujících ani požadované pojištění.