Češi na dovolené více sportují, na pojištění ale nemyslí

Praha - Češi na dovolených stále více sportují a věnují se adrenalinové zábavě. Není tedy divu, že pojišťovny řeší také více pojistných událostí z této oblasti. Typické jsou úrazy na kolech, čtyřkolkách nebo i vodních skútrech. Bez připojištění se ale mohou náklady na takové ošetření vyšplhat na statisíce korun.

Video Češi na dovolení více sportují, na pojištění ale nemyslí
video

Češi na dovolení více sportují, na pojištění ale nemyslí

Úrazy bývají vážné, náklady jdou do statisíců korun, vyplývá z ankety mezi tuzemskými pojistiteli. Klienti podle nich často nevědí, že se jejich pojistky na tyto případy nemusí vztahovat. „Podle statistik Evropské pojišťovny stoupl počet vážných zranění, která si lidé při sportu v cizině přivodili, o pětinu. Náklady jdou do statisíců korun,“ řekl ředitel správy pojištění ERV Štěpán Landík.

Počet úrazů, které si turisté způsobí při adrenalinové zábavě, se letos zvyšuje, souhlasil mluvčí Kooperativy Milan Káňa s tím, že jde o úrazy právě třeba na čtyřkolkách nebo vodních skútrech. „Díky jejich oblibě jsme zaznamenali i zvýšený zájem o připojištění adrenalinových sportů. Využilo ho o 20 procent klientů více než v roce 2013,“ dodal.

Letecká záchranná služba
Zdroj: ISIFA
Autor: Martin Bergman

Při sjednávání cestovního pojištění je potřeba vzít v úvahu, jakým aktivitám se budou turisté na své dovolené v zahraničí věnovat, připomněla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. Pokud to budou běžné aktivity jako turistika nebo cyklovýlety, stačí klasické cestovní pojištění, které se vztahuje na běžné aktivity a sporty.

Třeba jízda na nafukovacím banánu vyjde i na 480 tisíc. Tolik platila pojišťovna za ošetření a převoz ženy, která si na něm v Řecku naštípla obratel. Potápění může být za 540 tisíc - zkušenost Čecha, který po rychlém vynoření v Egyptě prodělal nemoc  dekomprese.


Plánují-li ale lidé „adrenalinovější“ dovolenou (například s kanoistikou na divoké vodě), je třeba tomu přizpůsobit i cestovní pojištění. Lidé, kteří jedou bez cestovního pojištění nebo si zvolí takové, které jejich sportovní aktivity nekryje, se tak podle něj mohou dostat do velkých potíží. 

  • „Alarmující je to, že každý sedmý Čech vyjíždí do ciziny bez cestovního pojištění a čtvrtina Čechů ani neví, co jejich pojištění zahrnuje,“ upozornil Landík.

Na dovolené podle průzkumu ERV sportuje 39 procent Čechů. Adrenalinové, tedy rizikové sporty, provozuje každý čtrnáctý. Mezi nejnebezpečnější patří horská cyklistika, vysokohorská turistika a potápění.

Jiří Ježek děkuje fanouškům za podporu
Zdroj: Jiří Ježek

Pojišťovna připomněla nedávný případ šestinásobného paralympijského vítěze v cyklistice Jiřího Ježka v USA. Toho odvezla z mistrovství světa v Greenville záchranka, skončil s otevřeným hrudníkem, amputovaným prsním svalem a proraženou plící v nemocnici. Pravou ruku měl přeraženou v pažní kosti, dále zlomený nos, rozseklé rty a bradu, vyražené zuby. Podrobil se několika náročným zákrokům, při nichž mu lékaři zachránili život. Náklady na jeho léčení a přepravu domů přesáhly do dneška tři miliony korun.